Aparat dla niewidomych to polski wynalazek, który pozwala poczuć zdjęcie. I to dosłownie, gdyż wykonywane nim fotografie są "oglądane" dotykiem. Do tej pory, ludzie pozbawieni wzroku mogli polegać jedynie na opisie wyglądu rzeczy, miejsc czy pejzaży. Nowe urządzenie, może więc okazać się przełomem i dać osobom niewidzącym zupełnie nową możliwość podziwiania świata.
Danie jak z restauracji serwowane przez... automat! Wynalazek studentów z Wrocławia ma w swoim menu między innymi pierogi i sajgonki.
Jak działa aparat dla niewidomych?
Aparat dla niewidomych nosi nazwę Blindtouch i został stworzony przez polską firmę Robot Manufacute. Pomysłodawcą projektu jest Piotr Cybulski. Jak sam twierdzi, w dobie tak dynamicznie rozwijającej się technologii, powinno się tworzyć więcej podobnych urządzeń dla osób z niepełnosprawnościami. Jak działa rewolucyjny wynalazek? Blindtouch składa się z dwóch części - aparatu i stacji bazowej wyposażonej w panel ze specjalną matrycą. Każde zdjęcie wykonane aparatem "wyświetla się" na matrycy, w postaci wysuniętych metalowych guziczków. Dzięki temu, niewidomy może dotknąć sfotografowany przez siebie kształt. Działanie aparatu pokazuje poniższy filmik.
Bajka została zapisana w języku emotikon! Jej główny bohater w emotikonowej wersji został przedstawiony jako 'biegacz'. Domyślasz się, o kogo chodzi?