"Andrzejki" obchodzone są w nocy z 29 na 30 listopada. Tego dnia wykonuje się wróżby, które mają przynieść odpowiedzi dotyczące zamążpójścia i dalszego życia. W tych czasach "Andrzejki" to przede wszystkim okazja do spędzenia czasu z bliskimi. Wielu z nas decyduje się na urządzenie domówki, a imiennicy, którzy obchodzą w tym dniu swoje święto, mogą zazwyczaj liczyć na taryfę ulgową, następnego dnia w pracy. Niektórzy spędzają ten dzień w barach i pobliskich klubach oraz w przestrzeni miejskiej.
Wiele osób decyduje się na Andrzejkowe wróżby i zabawy, jak np. lanie wosku przez dziurkę od klucza. Krąży opinia, że to drugie, tak huczne święto, zaraz po Sylwestrze. Są tacy, którzy traktują ten dzień, jako solidną rozgrzewkę przed Sylwestrową nocą.
Katarzyny też mają swój dzień
Innym, chociaż mniej popularnym, ale równie hucznym świętem są "Katarzynki". Imieniny Katarzyny wypadają 24 listopada, a więc "Katarzynki" odbywają się w nocy z 24 na 25 listopada.
Tak jak na Andrzeja, kobiety szukają przyszłych mężów, tak na Katarzyny, mężczyźni wróżą sobie przyszłe wybranki serca.W tym dniu popularne jest wróżenie z fusów, ze skórki od jabłka oraz losowanie karteczek z wróżbami - podobnie jak podczas "Andrzejek".
Święta dla każdego
"Andrzejki" i "Katarzynki" obchodzą niemal wszyscy. Od singli, po mężatki i żonatych mężczyzn, aż do osób w podeszłym wieku. Te huczne święta obchodzą również dzieci. Tego dnia bawią się wszyscy! Chociaż dzień Andrzeja jest o wiele bardziej popularny niż dzień Katarzyny, nic nie stoi na przeszkodzie żeby świętować dwa razy.