Kulturysta był na językach w ostatnich tygodniach ze względu na wydarzenia po ogłoszonej przez niego licytacji na rzecz WOŚP. Później Akop Szostak, który przeszedł głośne medialnie rozstanie, potwierdził, że spotyka się z nową osobą. Teraz popularny zawodnik i trener zdecydował się na wyznanie prawdy o swojej chorobie.
Akop Szostak zachorował na depresję
Mężczyzna przyznał, że latem udał się do lekarza, który zdiagnozował depresję. Szostak zaznaczył, że temat choroby był dla niego wstydliwy i nie pasował do tego, jak jest postrzegany jako osoba publiczna. Ostatecznie, zdecydował się jednak zabrać głos.
Przytoczył też statystyki dotyczące poważnych skutków depresji. Podkreślił, że jest to choroba, a nie synonim do określania gorszego samopoczucia.
Zobacz też: Obserwuj, reaguj. Zagrażającą życiu chorobę muszą zauważyć bliscy
"Chciałbym podzielić się z Wami czymś bardzo osobistym – czymś, co przez długi czas było dla mnie powodem do wstydu, choć dziś wiem, że nie powinno nim być. Nigdy o tym nie mówiłem, bo wydawało mi się, że nie pasuje do tego, kim jestem, jak postrzegają mnie inni. [...] Latem zdiagnozowano u mnie depresję. Wiem, że to słowo często bywa bagatelizowane, używane jako synonim gorszego nastroju, ale depresja to coś znacznie więcej. To choroba śmiertelna. Statystyki są brutalne – od 40 do 80% chorych ma myśli samobójcze, 20 do 60% podejmuje próbę odebrania sobie życia, a aż 15% skutecznie je kończy" - napisał na Instagramie.
"O depresji trzeba mówić"
Co ważne, Akop Szostak po wdrożeniu odpowiedniej terapii czuje się już dobrze i może liczyć na wsparcie bliskich. Popularny kulturysta uważa, że depresja nie może być tematem tabu, i ma nadzieję, że swoim wpisem być może wpłynie pozytywnie na czyjeś życie.
"Dziś, dzięki pomocy psychologa, psychiatry i bliskich, czuję się świetnie. I już się tego nie wstydzę. O depresji trzeba mówić, bo odpowiednia diagnoza i leczenie mogą uratować życie. Może właśnie ktoś, kto to czyta, zda sobie sprawę, że też potrzebuje pomocy. I chcę, żebyście wiedzieli – to żaden wstyd" - podsumował.
Jeśli potrzebujesz pomocy, skorzystaj z numeru wsparcia kryzysowego.
- 800 70 2222 - Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym
- 80 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
- 116 111 - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
- 116 123 - Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych