ACTA 2

i

Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ACTA 2 przegłosowane. Co się zmieni?

2019-03-26 15:24

ACTA 2 to dyrektywa, która od dłuższego czasu wzbudza wiele emocji. Pomimo tego, że od miesięcy internauci organizowali protesty, na ulicach wielu europejskich miast, ACTA 2 została przegłosowana przez europosłów. Z rozwoju sytuacji cieszą się artyści, którzy otwarcie popierali nową regulację. Co się zmieni przez nową dyrektywę? Sprawdźcie już teraz na ESKA.pl

ACTA 2 przegłosowane. Co się zmieni? ACTA 2 to dyrektywa o prawach aktorskich, która od wielu miesięcy wzbudza skrajne emocje. Artyści i wydawcy prasowi popierali ją, ponieważ według nich na nielegalnych kopiach tracą najbardziej niezależni twórcy. Z kolei przeciwni dyrektywie byli internauci, którzy wprost mówili, że nowy przepis ocenzuruje Internet. Dyrektywa mimo sprzeciwów została przegłosowana. Co się zmieni?

Przeczytaj także: ACTA 2 - co to jest dyrektywa o prawie autorskim? Projekt został przyjęty!

Zobacz: CDA nie działa - czemu i do kiedy nie można oglądać filmów online?

Czy jesteś uzależniony/a od Internetu?
Pytanie 1 z 8
Czy rozmyślasz o rozmowach internetowych i/lub nie możesz się doczekać kolejnych?

ACTA 2 przegłosowane!

O co chodzi w ACTA 2? Nowe przepisy mają wprowadzić potrzebne rozwiązania, które będą chronić autorów. Olbrzymie emocje budzi jednak artykuł 13 z dyrektywy, który nałoży na koncerny informatyczne obowiązek filtrowania treści pod kątem tego, czy nie zostały one nielegalnie skopiowane. Równie kontrowersyjny według internautów jest artykuł 11, który zakłada konieczność wykupywania licencji na pokazywanie tytułów, zdjęć i fragmentów artykułów, do których opublikowany zostanie odnośnik. 26 marca projekt ustawy został przegłosowany bez jakichkolwiek poprawek, które złagodziłyby przepisy. 

ACTA 2 - co się zmieni?

Co się zmieni? YouTube jakiś czas temu straszył, że jeżeli ACTA 2 wejdzie w życie, będzie on musiał usunąć wszystkie filmy z Europy, ponieważ nie będzie w stanie sprawdzić, czy nie są w nim przedstawiane treści chronione prawem autorskim. Miejmy nadzieję, że znajdzie jednak inne rozwiązanie tego niemałego problemu. Dyrektywa spowoduje, że nie będzie można swobodnie tworzyć memów, ani treści na YouTube. W każdym przypadku niezbędna będzie odpowiednia licencja wobec treści chronionych w sieci. Utrudnione będzie linkowanie publikowanych treści, a linki zamieszczane w sieci będą nieco inaczej wyglądać. Popularne ostatnio są transmisje na żywo. Jeśli podczas niej zdecydujemy się na puszczenie muzyki, która opatrzona jest prawem autorskim, jej autor będzie mógł wysnuć wobec nas roszczenia. Wszystkie publikacje w Internecie będą sprawdzane pod kątem naruszeń.

ACTA 2 zostało wprowadzone 26 marca. Będzie obowiązywać od tego roku. Dyrektywa jednak w przeciwieństwie do rozporządzenia, nie wchodzi do polskiego prawodawstwa bezpośrednio. Najpierw musi zostać zaimplementowana.