ABBA

i

Autor: AKPA ABBA przyjechała do Warszawy w 1976 roku.

Gwiazdy

50. rocznica zwycięstwa ABBY na Eurowizji. Dzień, który zmienił muzykę pop

2024-04-06 13:34

ABBA to najsłynniejszy zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji i bez wątpienia jeden z głównych powodów, dla których to wydarzenie do dzisiaj uważane jest za międzynarodowe święto muzyki. Historyczny sukces miał miejsce 6 kwietnia 1974 roku. To właśnie wtedy z piosenką "Waterloo" sięgnęli po eurowizyjne trofeum.

6 kwietnia 1974 to dzień, który zmienił Eurowizję i muzykę rozrywkową. Tego dnia w Wielkiej Brytanii na Konkursie Piosenki Eurowizji po raz pierwszy po zwycięstwo sięgnęła Szwecja. Reprezentował ją wtedy zespół ABBA z piosenką "Waterloo". Wtedy jeszcze nikt się nie spodziewał, jak ważny dla historii muzyki był ten moment. ABBA, czyli Agnetha Fältskog, Björn Ulvaeus, Benny Andersson i Anni-Frid Lyngstad, to dzisiaj prawdziwe legendy, których hity zna cały świat. Był to pierwszy popowy zespół, który porwał tłumy. Każdy zna takie hity jak "Dancing Queen", "Gimmie! Gimmie! Gimmie!" czy "Mamma mia". Do teraz ich twórczość jest inspiracją dla nowych pokoleń popowych artystów. Sukces ABBY sprawił też, że Szwecja stała się jednym z najważniejszych rynków muzycznych na świecie. 

ABBA w Warszawie 47 lat temu. To zdjęcie przeszło do historii

Blanka szczerze o Lunie. "The Tower" nie jest piosenką w jej stylu!

Zwycięstwo o włos

ABBA brała udział w 19. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji. Możliwość udziału zdobyli na Melodifestivalen, czyli szwedzkie preselekcje do międzynarodowego wydarzenia. Podczas wielkiego finału, który odbył się 6 kwietnia 1974 roku w sali koncertowej The Done w brytyjskim mieście Brighton, wystąpili jako ósmi. Choć od początku byli faworytami, wygrali zdobywając zaledwie 24 punkty. Na drugim miejscu była reprezentantka Włoch Gigliola Cinquetti z utworem "Si". Miała 18 punktów, czyli tylko 6 mniej od ABBY. Warto zaznaczyć, że wtedy system głosowania był zupełnie inny niż teraz, ale niewiele zabrakło, aby historyczne zwycięstwo ABBY nigdy nie miało miejsca.

Listen on Spreaker.