Najpopularniejszy owoc na świecie
Tak, to nie pomyłka - w klasyfikacji botanicznej pomidory to owoce. Kontrowersje na ten temat trwały przez wiele lat, a w USA w 1983 r. pomidorowy spór musiał nawet rozstrzygać sąd. Choć jesteśmy przyzwyczajeni do tego, by myśleć o pomidorach jak o warzywach, w rzeczywistości to pyszne, soczyste owoce. Na dodatek, najpopularniejsze na świecie - pod tym względem wygrywają nawet z takimi owocowymi gwiazdami, jak banany, cytrusy czy jabłka.
Zastrzyk zdrowia i odporności
Pomidory to świetne źródło witaminy C, która wspiera układ immunologiczny i chroni organizm przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jeden średniej wielkości pomidor zaspokaja 50 proc. dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Pomidory wspomagają też pracę układu krwionośnego, poprawiają jakość widzenia, a także normalizują poziom cukru we krwi, dzięki czemu są polecane diabetykom.
Źródło młodości i urody
Mało kto zdaje sobie sprawę, że regularne spożywanie pomidorów korzystnie wypływa na wygląd skóry. Witaminy A i E oraz likopen poprawiają kondycję cery - jej stan, koloryt oraz jędrność. Jako naturalne antyoksydanty chronią też skórę przed działaniem wolnych rodników i opóźniają procesy starzenia. W pomidorach znajdziemy też substancje, które stanowią naturalną ochronę przeciwsłoneczną. Soczysty, czerwony owoc warto stosować jako smaczny suplement diety oraz naturalny kosmetyk, tworząc z niego odżywcze maseczki na twarz.
Pomidory zawdzięczamy Aztekom
To właśnie oni zaczęli uprawiać ten gatunek owoców i odkryli jego niezwykłe walory smakowe i odżywcze. Do Europy pomidory dotarły w na początku XVI w. za sprawą podróży Corteza do Meksyku. Jednak ich popularyzację zawdzięczamy innemu odkrywcy - Krzysztofowi Kolumbowi. Co ciekawe, na początku nie traktowano pomidorów jak owoc jadalny. Przez długi czas roślina była traktowana jako... dekoracja.
Różnorodność smaków
Mało kto zdaje sobie sprawę, że na świecie istnieje ok. 10 tys. gatunków pomidorów, a każda z nich różni się wyglądem, smakiem i właściwościami. W Polsce każdego roku pojawia się coraz więcej smacznych odmian, jak np. malinowy, śliwkowy, gruntowy czy prawdziwa nowość: pomidor czarny.
W przeciwieństwie do większości owoców i warzyw, pomidory nie tracą swoich cennych właściwości pod wpływem obróbki termicznej. Duszone, smażone czy gotowane, wciąż dostarczają cennych składników odżywczych, no i trzeba przyznać, że w każdej formie smakują wyśmienicie. Wiosna i lato to prawdziwy raj dla miłośników pomidorów. Jeżeli zaliczasz się do tego grona, wykorzystaj ten czas i ciesz się pomidorowym urodzajem.