Pogańskie zwyczaje - nieodłączny element naszych świąt. Święta Bożego Narodzenia najczęściej kojarzą nam się z pierwszą gwiazdką na niebie, choinką, wręczaniem sobie prezentów czy po prostu z końcem roku. Na pewno niewielu z Was zastanawiało się, skąd wzięły się te świąteczne symbole. Otóż część z nich została zaczerpnięta... z pogaństwa.
Sylwester z Andrzejem Dudą na Facebooku to rekordowy hit internetu! >>
Przedstawiamy Wam kilka pogańskich zwyczajów, które obchodzimy podczas świąt:
Data Bożego Narodzenia
Okres między 21-22 grudnia a 6 stycznia to przesilenie zimowe. Od czasów najdawniejszych uważano ten czas za magiczny, czas w których zdarzają się cuda.
Wręczanie prezentów
Najprzyjemniejszy symbol Świąt Bożego Narodzenia również pochodzi z pogańskich zwyczajów. Poganie podarki składali w ofierze bogom i zmarłym. Dzisiaj wręczamy sobie prezenty na podobieństwo podarków składanych Jezusowi przez Trzech Króli.
Ubieranie choinki
Zwyczaj ten przyjął się w domach katolickich, jednak nie od razu został zaaprobowany przez Kościół. Tradycja ta istniała już u pogan i miała charakter magicznego rytuału mającego zapewnić ludziom bezpieczeństwo, dostatek, zdrowie i szczęście.
Kolędowanie
U pogan, w czasie odwiedzin rodziny lub sąsiadów śpiewano pieśni, co przetrwało do dzisiaj w postaci kolęd, bez których trudno wobrazić sobie święta Bożego Narodzenia.