Na ten moment, zdaniem wielu, czterodniowy system pracy to raczej eksperyment niż gotowe rozwiązanie. Trudno przewidzieć wszystkie konsekwencje, zwłaszcza gospodarcze. Eksperci sugerują, by zamiast ogólnego skracania tygodnia pracy, wzmocnić prawo do odmowy nadgodzin, dać pracownikom więcej elastyczności oraz poprawić kontrolę nad przestrzeganiem czasu pracy. Być może to będzie pierwszy krok do bardziej zrównoważonego rynku pracy.
Z kolei zwolennicy wprowadzenia zmian podkreślają, że taki model zwiększa produktywność pracowników oraz poprawia ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Twierdzą również, że krótszy tydzień pracy sprzyja lepszemu zachowaniu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
Zobacz też: Urlop stażowy 2025. Po 10 latach pracy 30 dni wolnego!
Czterodniowy tydzień pracy 2025 - czy będzie?
W połowie kwietnia zakończono analizy dotyczące skrócenia czasu pracy. Wnioski? Krócej pracujący ludzie rzadziej biorą zwolnienia lekarskie, są bardziej kreatywni i popełniają mniej błędów. 35% pracowników mówi o poprawie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym, a ponad 70% deklaruje, że mają więcej czasu na rozwój i naukę nowych rzeczy.
Pilotaż, który ma zostać wprowadzony, ma być w pełni dobrowolny i skierowany zarówno do sektora prywatnego, jak i publicznego. Dla przedsiębiorców rząd przewidział zachęty – łącznie 10 milionów złotych z Funduszu Pracy, które można będzie przeznaczyć m.in. na zmiany regulaminów, wdrożenie narzędzi cyfrowych do mierzenia efektywności czy doradztwo. Do miliona złotych dofinansowania może trafić do jednego podmiotu.
Czterodniowy system pracy - czy w szkołach też będzie wolne?
Na to pytanie odpowiedziała ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, która podkreśliła, że szkoły będą działać tak, jak dotychczas. Edukacja to nie usługa w rozumieniu pracy etatowej, jak mówiła szefowa resortu, i ma inny rytm działania. Tak więc uczniowie, którzy marzyli o długim weekendzie co tydzień, muszą obejść się smakiem.
Zobacz galerię: Oto 25 najlepszych miejsc na wakacje. Zobacz, gdzie warto pojechać w 2025