Najzimniejszy dzień w historii Polski - te temperatury zwalają z nóg! Chociaż dziś często narzekamy na zimę, a w mediach niejednokrotne spotykamy się z określeniami "siarczyste mrozy", kiedy mowa o 10 stopniach na minusie, to patrząc na to, co działo się w pogodzie ponad 90 lat temu, z pewnością uznamy je za nadużycie. Zima w ostatnich latach, choć bywa też oczywiście mroźna i obfitująca w opady śniegu, w żadnym stopniu nie przypomina tej sprzed lat. 10 i 11 lutego 1929 roku zapisały się na kartach historii naszego kraju jako jedne z najzimniejszych, o ile nie najzimniejsze dni w historii Polski. W wielu regionach temperatury oscylowały wokół 40 stopni na minusie, a w Tarnowie, według nieoficjalnych źródeł, padł absolutny rekord. Mowa o najniższej wartości na termometrze w ostatnich stu latach! Aż trudno uwierzyć, że kiedyś naprawdę były takie zimy. W tym przypadku naprawdę można mówić o syberyjskim mrozie!
Kiedy będzie ciepło 2023? TAKIEJ prognozy nikt się nie spodziewa!
Najzimniejsze dni w historii Polski
Luty uchodzi za najzimniejszy miesiąc w całym roku. Nawet teraz, w 2023, mamy do czynienia z rekordowymi temperaturami. Jak donosi IMGW, w nocy z 9 na 10 lutego na południu naszego kraju odnotowano 20 stopni mrozu. To jednak nic przy temperaturach, z jakimi za dnia mierzyli się Polacy w 1929 roku. 10 i 11 lutego zapisały się na kartach historii polskiej meteorologii jako najzimniejsze dni. Nieoficjalnie mówi się, że w Tarnowie temperatura spadła do -43 stopni!
Warto jednak wiedzieć, że oficjalnie rekord zimna w Polsce padł kilkanaście lat później, a dokładnie 11 stycznia 1940 roku w Siedlcach. Termometry pokazały tam dokładnie -41 stopni.