Żółte znaki

i

Autor: GDDKiA Żółte znaki

prawo

Żółte znaki na polskich drogach. Co oznaczają?

2024-10-06 19:06

Żółte, okrągłe znaki drogowe stanęły przy drogach w wielu miejscach w Polsce. Znajdują się na nich grafiki symbolizujące pojazdy, a także strzałki i zagadkowe liczby. Wyjaśniamy, co oznaczają znaki, kto się musi do nich stosować, i jak długo będą stały przy drogach.

Spis treści

  1. Żółte znaki z czołgiem, co oznaczają?
  2. Ćwiczenia wojskowe w Polsce 2024, kolumny wojskowe na drogach

Żółte znaki z czołgiem, co oznaczają?

Żółte, okrągłe tablice, a na nich grafiki symbolizujące pojazdy, strzałki i liczby. Takie znaki pojawiły się nagle na początku lutego w wielu miejscach w Polsce. Niektórzy kierowcy zastanawiają się, co oznaczają żółte znaki. Okazuje się, że znaki ustawiono w związku z międzynarodowymi ćwiczeniami wojskowymi STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24. Przez najbliższe tygodnie (do końca maja) na polskich drogach będzie można spotkać kolumny wojskowe - to właśnie z myślą o nich ustawiono żółte znaki.

Jak wyjaśnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification), mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów, ale w skali MLC, różniącej się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce. I tak np. żółty znak przedstawiający ciężarówkę z liczbą 60 i czołg z liczbą 80 oznacza, że po moście może przejechać pojazd kołowy o maksymalnej masie 60 ton i pojazd gąsienicowy o masie do 80 ton.

Znaki te kierowane są jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i nie mają znaczenia dla kierowców pojazdów cywilnych.

Ćwiczenia wojskowe w Polsce 2024, kolumny wojskowe na drogach

"Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów. Wysłuchajmy apeli Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i nie publikujmy informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych czy danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych" - przypomina GDDKiA.

Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie.

GDDKiA wyjaśnia, że ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach jest koordynowany w sposób jak najmniej utrudniający bieżący ruch. Kolumny są pilotowane i zabezpieczane przez pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego i Żandarmerię Wojskową we współpracy z Policją, a przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.

Nowe samochody dla Straży Granicznej: 

Portal Obronny - Minister Kosiniak-Kamysz: Wojsko potrzebuje modernizacji i transformacji