Wyniki finansowe Tesli
W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku Tesla wypracowała zysk w wysokości 409 milionów dolarów, co oznacza spadek o 71 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Jak informuje "New York Times", firma uniknęła straty jedynie dzięki przychodom z odsetek od zgromadzonych środków finansowych – w tym kryptowalut – oraz sprzedaży kredytów węglowych.
Elon Musk przyznał, że jego praca jako nieformalnego lidera zespołu ds. cięcia kosztów i redukcji biurokracji w DOGE "jest w większości skończona". Zapowiedział, że będzie poświęcał tej działalności "być może jeden-dwa dni w tygodniu", dopóki uzna to za użyteczne i dopóki będzie tego chciał prezydent USA.
Spadek sprzedaży samochodów Tesla
Spadek zaangażowania w administrację publiczną to odpowiedź na pogarszającą się sytuację Tesli, która zmaga się z malejącym popytem na swoje pojazdy. Analitycy wskazują, że spadek zainteresowania autami marki Tesla to efekt rosnącej konkurencji, zwłaszcza ze strony chińskich producentów, a także kontrowersji wokół politycznej aktywności Muska.
W trakcie telekonferencji Musk odniósł się do zarzutów kierowanych pod jego adresem przez krytyków i aktywistów, sugerując, że protesty przeciwko jego działalności są sponsorowane. Dodał również, że doradzał prezydentowi USA w sprawie polityki celnej, apelując o niższe taryfy, choć – jak sam zaznaczył – Tesla jest w mniejszym stopniu narażona na ich skutki mimo produkcji w Szanghaju.
– Wielokrotnie mówiłem, że niższe cła są korzystne dla dobrobytu. Ale ostateczna decyzja należy do wybranych przedstawicieli ludu, w tym prezydenta. Nadal będę opowiadał się za niższymi taryfami, ale to wszystko, co mogę zrobić – stwierdził Musk.
Źródło: eska.pl, PAP
Przeczytaj także: Sprzedaż Tesli w Europie spadła o połowę. Z jakiego powodu? Nasza analiza
Tesla Model Y (2025), zdjęcia: