Paliwo

i

Autor: Engin_Akyurt/ Pixabay Paliwo ma podrożeć

rynek paliw

Wzrost cen paliw i gazu LPG. Co najmniej 20 proc. podwyżki

2024-08-09 7:33

Ceny paliw utrzymują się na wysokim, ale stabilnym poziomie. Sytuacja ma się jednak zmienić w najbliższych tygodniach. Pojawiły się analizy, które mówią o dużych wzrostach cen. W przypadku paliw ma to być 40-60 groszy na litrze. Jesienią można spodziewać się podwyżek cen LPG o co najmniej 20 proc.

Spis treści

  1. Ceny paliw w górę, nawet 40-60 groszy na litrze więcej 
  2. Podwyżka cen gazu LPG. Dlaczego ceny wzrosną?
  3. Embargo na LPG z Rosji

Ceny paliw w ostatnich tygodniach utrzymują się na stałym, ale stosunkowo wysokim poziomie. Za benzynę (Pb95) kierowcy płacą średnio 6,44 zł; za diesla (ON) 6,46 zł, z kolei za gaz (LPG) 2,69 zł. Warto więc korzystać z wakacyjnych promocji na paliwo. W kolejnych tygodniach ceny paliw mają rosnąć.

Ceny paliw w górę, nawet 40-60 groszy na litrze więcej 

W lipcu i sierpniu możemy spodziewać się wzrostu cen paliw o łącznie 40-60 groszy na litrze, co oznacza wzrost o 4-7 groszy tygodniowo - czytamy w analizie na wgospodarce.pl. Wpływ na ceny mają mieć globalne deficyty ropy naftowej w trzecim kwartale, a także kursy walut i oczywiście ceny ropy na światowych rynkach. Na jeszcze większe podwyżki muszą przygotować się właściciele aut zasilanych gazem.

Podwyżka cen gazu LPG. Dlaczego ceny wzrosną?

Dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP) Bartosz Kwiatkowski odniósł się do pytań PAP o obecną sytuację na rynku LPG w związku z niedawnymi doniesieniami medialnymi, że rosyjskie firmy, np. koncern Sibur, wstrzymują dostawy tego paliwa. Jak podano, tłumaczą się tym, że na skutek sankcji banki nie rozliczają ich należności od kontrahentów za LPG. Według danych POGP za 2023 r. import LPG z Rosji stanowił 45,8 proc. udział w zaopatrzeniu polskiego rynku.

"Obecnie zjawiska wstrzymywania dostaw nie widać, choć wiemy, że Sibur – wielki rosyjski dostawca LPG – został w czerwcu objęty amerykańskimi sankcjami, które mogą być dla nich bolesne" - ocenił Kwiatkowski. Przyznał jednocześnie, że do czerwca Rosjanie "bardzo skrupulatnie" wywiązywali się z dostaw zakontraktowanych przed wprowadzeniem w grudniu europejskiego embarga. "W praktyce, ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła – stąd bierze się wyjątkowo atrakcyjna obecnie cena autogazu, nawet poniżej 2,70 zł/l" - zaznaczył. "Wzrostu cen spodziewamy się po rozpoczęciu sezonu grzewczego, jesienią" - przewiduje Kwiatkowski.

Embargo na LPG z Rosji

W grudniu 2023 r. wszedł w życie kolejny pakiet unijnych sankcji na Rosję, w tym embargo na import rosyjskiego LPG. Sankcje zawierają roczny okres przejściowy. Do grudnia 2024 r. można sprowadzać rosyjskie LPG na mocy zawartych wcześniej kontraktów. Po 20 grudnia 2024 r. embargo ma być pełne.

Kwiatkowski dodał, że trudno dziś prognozować, jakiej skali będą wzrosty ceny LPG. "Nie wszyscy przedsiębiorcy jeszcze zabezpieczyli dostawy z nierosyjskich kierunków. Po rzeczywistym wstrzymaniu dostaw z Rosji na pewno należy się liczyć z co najmniej 20 proc. podwyżkami, bo o tyle gaz rosyjski był w 2023 r. tańszy" - ocenił dyrektor generalny POGP.

Zwrócił uwagę, że na światowym rynku obserwowana jest obecnie nadprodukcja i rekordowe zapasy największego eksportera – Stanów Zjednoczonych. "LPG na świecie jest bardzo dużo, jedynym wyzwaniem jest dowieźć go – drogą morską lub lądową – do Polski" - podkreślił Kwiatkowski.

Jak informuje POGP, dostawy LPG do Polski w 2023 r. pochodziły poza Rosją m.in. także ze Szwecji - 22,3 proc, z Wielkiej Brytanii - 4,6 proc., z Niderlandów - 4,5 proc., z USA - 4 proc. Jak pokazują dane POGP, dotyczące średnich cen importu LPG w 2023 r., paliwo z tych kierunków było jednak droższe niż z Rosji.

Tesla Cybertruck w Warszawie, zdjęcia:

JAK OSZCZĘDZAĆ PALIWO? Zasady eco drivingu | ESKA XD - Prosto z salonu #45
Listen on Spreaker.