Samochody autonomiczne to pojazdy, które mogą poruszać się samodzielnie, bez udziału człowieka. To przyszłość motoryzacji, choć już dziś niektóre samochody mają technologię zezwalającą na samodzielną jazdę. W Polsce potrzebne są zmiany w prawie, które uregulują tę kwestię. Pierwszy krok chce wykonać Ministerstwo Infrastruktury.
Resort pracuje nad nowelizacją ustawy, która pozwoli na testowanie pojazdów autonomicznych oraz przedmiotów ich wyposażenia na drogach publicznych - wynika z opisu projektu ustawy zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
"Przyspieszenie ewolucji zmierzającej do autonomizacji transportu wymaga dostosowania prawa oraz umożliwienia bezpiecznego wdrożenia do ruchu drogowego coraz powszechniej dostępnych na rynku innowacji, bez pogorszenia warunków bezpieczeństwa" - podano w opisie projektu zmian w ustawie.
Mające siedzibę w Polsce podmioty badawcze i przedsiębiorstwa produkujące nowoczesne systemy do pojazdów samochodowych wskazują na brak możliwości testowania najnowszych technologii na polskich drogach, jako na barierę swojego rozwoju.
Samochody autonomiczne. Testy w Polsce
Zastrzeżono jednocześnie, że planowane jest wprowadzenie obowiązku poprzedzania testów na drogach publicznych testami w ruchu poza drogami publicznymi.
Ponadto wydanie zezwolenia na prowadzenie testów ma być uzależnione m.in. od posiadania obowiązkowego ubezpieczania odpowiedzialności cywilnej podmiotu prowadzącego testy produktów, podzespołów lub części na drodze publicznej za szkody powstałe w związku ze zdarzeniami niepożądanymi podczas przeprowadzanych testów.
Izera - prototyp polskiego samochodu elektrycznego: