Akcja naprawcza Toyoty
Toyota poinformowała 25 listopada Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodzie Toyota Corolla wyprodukowanym w Wielkiej Brytanii i Turcji od 16 stycznia 2023 r. do 5 listopada 2024 r. może występować problem z systemem hamowania.
"W sytuacji gdy pedał hamulca jest wciśnięty podczas pokonywania zakrętów, istnieje możliwość, że ciśnienie płynu hamulcowego może nie być kontrolowane zgodnie z założeniami" - czytamy w komunikacie producenta. Wyjaśniono, że kierowca może chwilowo doświadczyć tzw. twardego pedału hamulca i zmniejszonej siły hamowania. "Wydłuża to drogę hamowania i zwiększa ryzyko zderzenia" - podkreślono.
Kampanią naprawczą objęto 43 tys. 170 pojazdów. Ponadto Toyota zadeklarowała, że właściciele tychże aut będą zapraszani do autoryzowanych stacji obsługi (ASO) w celu zmiany oprogramowania elektronicznej jednostki sterującej poślizgiem (ECU).
Takie akcje odbywają się regularnie, także u innych producentów. Niekiedy wzywanych jest na całym świecie po kilka milionów właścicieli konkretnego modelu.
Toyota Corolla
Toyota Corolla to flagowy model japońskiego producenta i jeden z najpopularniejszych samochodów na świecie, przez lata numer jeden pod względem globalnej sprzedaży, także w Polsce. Od stycznia do września 2024 r. klienci odebrali z polskich salonów 15 435 tych aut w wersjach Hatchback, Sedan i TS Kombi.
Corolla jest produkowana od 1966 roku. W sumie z taśm zjechało ponad 50 mln egzemplarzy tego modelu. Obecnie produkowana jest 12. generacja. Samochód słynie z niezawodności, dobrego stosunku ceny do jakości, jest niezwykle popularny jako samochód firmowy czy taksówka.
Toyota Motor Corporation to japoński koncern motoryzacyjny utworzony w 1937 roku.
Władze Toyoty krytycznie o samochodach elektrycznych. "Marnowanie pieniędzy"