galeria

Toyota wybudowała Woven City, czyli miasto przyszłości. Otwarcie jesienią 2025 roku

2025-03-31 21:12

Woven City, inteligentne, prototypowe miasto nieopodal góry Fuji w Japonii, to jeden z elementów transformacji Toyoty z producenta samochodów w dostawcę usług mobilności. Pierwsi mieszkańcy, pracownicy Toyoty i ich rodziny, przeprowadzą się do Woven City jesienią 2025 roku. Docelowo będzie tam mieszkać dwa tysiące osób.

Spis treści

  1. Kto stoi za projektem Woven City?
  2. Historia Woven City
  3. Woven City: Prototyp miasta przyszłości
  4. Woven City równa się mobilność

Toyota Motor Corporation kończy pierwszą fazę budowy Woven City – inteligentnego miasta, które ma zrewolucjonizować sposób, w jaki myślimy o urbanistyce, technologii i mobilności. To położone w malowniczej scenerii u stóp góry Fuji, innowacyjne miasto ma stać się domem dla około 2000 mieszkańców, którzy na co dzień będą korzystać z najnowszych osiągnięć technologicznych, zasilanych czystą energią. Oficjalne otwarcie zaplanowano na jesień 2025 roku.

Kto stoi za projektem Woven City?

Projekt Woven City jest realizowany przez Toyota Motor Corporation we współpracy z Woven Planet Holdings, spółką należącą do Toyota Group, która specjalizuje się w rozwoju innowacyjnych technologii mobilności. Miasto powstaje na terenach Higashi-Fuji Technical Center w prefekturze Shizuoka i zajmuje powierzchnię ok. 70 hektarów. Za projekt architektoniczny odpowiada duński architekt Bjarke Ingels, znany z nowatorskiego podejścia do projektowania przestrzeni miejskich.

Historia Woven City

Koncepcja Woven City została po raz pierwszy zaprezentowana podczas targów CES w Las Vegas w styczniu 2020 roku. Po niespełna pięciu latach, pierwsza faza budowy dobiegła końca. W momencie otwarcia, w mieście zamieszka około 100 osób – głównie pracowników Toyoty i Woven by Toyota (WbyT) oraz ich rodzin. Pierwsza faza projektu przewiduje docelowo 360 mieszkańców i ma na celu dopracowanie rozwiązań i technologii, które zostaną wdrożone na kolejnych etapach rozwoju miasta. Docelowo, Woven City ma stać się domem dla 2000 osób.

Woven City: Prototyp miasta przyszłości

Woven City to znacznie więcej niż tylko miejsce do mieszkania i pracy. To w pełni funkcjonalny prototyp, który ma na celu przetestowanie i wdrożenie najnowszych technologii w zintegrowanym ekosystemie miejskim. Projekt ten jest kluczowym elementem transformacji Toyoty z producenta samochodów w dostawcę usług mobilności, podkreślono w komunikacie.

W Woven City testowane będą rozwiązania z zakresu:

  • Technologii cyfrowych: Integracja zaawansowanych systemów zarządzania miastem i danych.
  • Robotyki: Wykorzystanie robotów do poprawy jakości życia mieszkańców.
  • Inteligentnych domów: Projektowanie budynków z wykorzystaniem najnowszych technologii smart home.
  • Bezemisyjnej motoryzacji: Promowanie pojazdów elektrycznych i autonomicznych.
  • Odnawialnych źródeł energii: Zasilanie miasta energią słoneczną, wodorową i innymi źródłami odnawialnymi.
  • Nowatorskiego planowania przestrzeni: Tworzenie przestrzeni przyjaznych dla pieszych i rowerzystów.
  • Systemu operacyjnego miejskiej infrastruktury: Zarządzanie infrastrukturą miejską w sposób efektywny i zrównoważony.
  • Naturalnych materiałów i zieleni: Wykorzystanie naturalnych materiałów budowlanych i tworzenie zielonych przestrzeni miejskich.

Woven City równa się mobilność

Akio Toyoda, przewodniczący rady dyrektorów Toyota Motor Corporation, podkreśla, że Woven City to miejsce, w którym każdy może tworzyć nowe produkty i idee. Miasto koncentruje się na czterech kluczowych obszarach:

  1. Mobilność osób: Zapewnienie mieszkańcom łatwego i bezpiecznego dostępu do różnych form transportu.
  2. Mobilność towarów: Optymalizacja logistyki i dostaw w mieście.
  3. Mobilność informacji: Umożliwienie szybkiego i łatwego dostępu do informacji dla wszystkich mieszkańców.
  4. Mobilność energii: Zapewnienie zrównoważonego i niezawodnego dostępu do energii.

Woven City ma być miastem, w którym technologia jest integralną częścią życia codziennego. W pojazdach poruszających się po mieście zastosowany zostanie nowy system operacyjny Arene. Platforma Digital Twin będzie odwzorowywać rzeczywiste otoczenie, a Vision AI posłuży do analizy przemieszczania się i ludzkich zachowań z wykorzystaniem kamer i sztucznej inteligencji. Po Woven City będą poruszać się także pojazdy autonomiczne, takie jak e-Palette, które zostały już przetestowane podczas igrzysk olimpijskich.

Technologia ma ułatwiać życie mieszkańcom na każdym kroku. Od dronów dbających o bezpieczeństwo nocą, po roboty-zwierzęta zapewniające wsparcie i towarzystwo osobom starszym. W mieście testowane będą również wyścigowe wózki inwalidzkie i latające samochody. Robotyka ma poprawić komfort życia w domach, a roboty uczące się od ludzi wykonywania domowych obowiązków, takich jak składanie ubrań, są już w fazie testów.

Toyota otwiera się na współpracę z ośrodkami badawczymi i inwestorami, aby umożliwić naukowcom i inżynierom z całego świata testowanie nowych technologii w środowisku zaludnionego miasta. Do tej pory do projektu dołączyło sześć firm, które zaproponują innowacyjne rozwiązania dla mieszkańców Woven City. Są to m.in.:

  • Daikin: Eksperci od wentylacji i klimatyzacji, którzy pracują nad technologią eliminującą pyłki z powietrza.
  • DyDo Drinco: Firma, która przetestuje nowe automaty z jedzeniem i napojami.
  • Nissin Food Products: Producent, który stworzy nową kulturę kulinarną.
  • UCC Japan: Firma, która zaproponuje nowe doświadczenia dla miłośników kawy.
  • Zoshinaki Holidngs: Firma pracująca nad nowoczesnymi metodami i przestrzeniami do nauki.

Toyota kontynuuje również rozmowy z ENEOS Corporation, Nippon Telegraph and Telephone Corporation (NTT) i Rinnai Corporation. Wkrótce do Woven City zostaną zaproszone również startupy, przedsiębiorcy, uniwersytety i instytucje badawcze w ramach programu wspierającego innowacyjność, który rozpocznie się latem 2025 roku.