zdjęcia

Straż Ochrony Kolei kupiła luksusowe Land Rovery. Będą nieoznakowane

2023-11-10 19:15

Land Rover Defender II - trzy takie luksusowe SUV-y zakupiła za milion złotych Straż Ochrony Kolei (SOK). Uprzywilejowane, choć nieoznakowane samochody trafiły do funkcjonariuszy z Warszawy, Lublina i Przemyśla. Obecnie w użytkowaniu Straży Ochrony Kolei znajduje się blisko 300 samochodów służbowych, w tym np. Mitsubishi L200, Toyota RAV4 czy Volkswagen Passat i Skoda Superb.

Land Rovery Defender dla SOK

Samochody Land Rover Defender typu SUV wyposażone są w 3-litrowe silniki diesla o mocy 200 KM. Sprawdzą się zarówno na asfalcie, jak i w trudnym terenie kolejowym. Nowe samochody mają najnowsze rozwiązania technologiczne, wpływające zarówno na bezpieczeństwo, jak i komfort jazdy użytkownika, które pozwalają wykorzystać potencjał auta w trudnych warunkach terenowych. Są wyposażone w napęd na cztery koła z nowoczesnym układem AWD, 8-biegową skrzynię automatyczną, elektroniczne wspomaganie układu kierowniczego (EPAS), system kamer Surround 3D, system kontroli zjazdu ze wzniesienia HDC i światła w technologii LED.

Na zakup trzech aut Land Rover Defender II przeznaczono blisko milion złotych. "Nowe auta rozdysponowane zostały do dyspozycji funkcjonariuszy z Warszawy, Lublina i Przemyśla, gdzie w aspekcie eskalacji zagrożeń będą stanowić istotne wzmocnienie potencjału jednostek SOK, aby poprawić bezpieczeństwo" - podała w komunikacie Służba Ochrony Kolei.

Straż Ochrony Kolei - jakie samochody? Nie wszystkie są oznakowane

Straż Ochrony Kolei dysponuje środkami transportu: oznakowane samochody służbowe marki Volkswagen Transporter T6.1, Mitsubishi L200 oraz samochody służbowe nieoznakowane marki Isuzu D-Max, Mitsubishi ASX, Toyota RAV4, Toyota Corolla-hybrid, Citroen Jumpy, Volkswagen Passat, Skoda Superb, Land Rover Defender oraz pojazdy specjalistyczne MCM, którymi są furgony Mercedesa Sprintera z układem 4x4. Obecnie w użytkowaniu Straży Ochrony Kolei znajduje się blisko 300 samochodów służbowych, które są w dyspozycji Komendy Głównej SOK, 16 Komend Regionalnych i 76 Posterunków oraz Ośrodka Szkolenia Zawodowego SOK. Praktycznie wszystkie samochody służą do codziennych zadań patrolowo-interwencyjnych, głównie związanych z patrolowaniem szlaków kolejowych oraz działań przeciw kradzieżowych.

Z godnie z art. 53 ust. 1 pkt. 12 ustawy Prawo o ruchu drogowym pojazdy SOK są uważane za pojazdu uprzywilejowane w ruchu drogowym, które zostały oznakowane w jednolity sposób z zamontowanym systemem ostrzegania świetlnego i dźwiękowego po uprzednim wydaniu zezwolenia przez MSWiA. Zwiększeniu tej mobilności służy rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 1 grudnia 2003 roku w sprawie trybu i warunków uznawania pojazdów Straży Ochrony Kolei za pojazdy uprzywilejowane. Pojazdy służbowe SOK zostały stosownie oznakowane pasem wyróżniającym barwy pomarańczowej oraz umieszczonym po obu stronach pojazdu napisem "STRAŻ OCHRONY KOLEI" także barwy pomarańczowej. Również na dachu pojazdu umieszczony jest świetlny napis "STRAŻ OCHRONY KOLEI" barwy czarnej na białym tle oraz umieszczony z przodu pojazdu, przy czym może być odwrócony (lustrzany). Wszystkie te oznaczenia reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Tak rowerzyści łamią przepisy. Policja pokazała nagrania z drona