Jak wynika z badania, 13 proc. polskich kierowców deklaruje, że w przyszłości rozważając zakup auta "poważnie zastanawiałby się" nad nabyciem pojazdu na wodór", a 28 proc. dopuszcza taką możliwość. W badaniu Santander Consumer Multirent "E-rewolucja w świecie motoryzacji" 13 proc. respondentów przyznało, że "raczej" nie myślałoby o kupnie takiego pojazdu w przyszłości, a 11 proc. "zdecydowanie odrzuciło" taką ewentualność.
Samochody na wodór. Starsi bardziej przychylni, niż młodzi kierowcy
Dodano, że najbardziej przychylni zakupowi auta na wodór byli 60-latkowie (50 proc.) oraz osoby, których miesięczny dochód wynosi od 7 500 złotych w górę (55 proc.). Z kolei najmniejsze zainteresowanie wykazywali młodzi między 18. a 29. rokiem życia (33 proc.).
"Warto podkreślić, że co trzeci ankietowany nie był w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy w przyszłości rozważałby zakup auta na wodór" - wskazuje Rafał Biegański z Santander Consumer Multirent.
W ramach alternatywy dla auta spalinowego 51 proc. polskich kierowców w pierwszej kolejności sięgnęłoby po samochód z napędem hybrydowym, a 24 proc. po auto na wodór. Z kolei 7 proc. badanych przyznało, że wybierając zamiennik auta spalinowego, w pierwszej kolejności wolałoby pojazd napędzany prądem.
Badanie na zlecenie Santander Consumer Multirent przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) 14-23 sierpnia br. na osobach posiadających prawo jazdy. Zrealizowano je metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na grupie 1000 osób.
Stacja tankowania wodoru w Warszawie: