Rondo

i

Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS Rondo

prawo

Lewy kierunkowskaz na rondzie. Zapytaliśmy egzaminatora WORD, czy trzeba go używać

2024-11-27 17:14

Czy trzeba włączać kierunkowskaz przed rondem? To pytanie nurtuje wielu, nawet doświadczonych kierowców. Eksperci są w tej sprawie podzieleni, ponieważ przepisy są niejednoznaczne. Rozmawialiśmy na ten temat z przedstawicielem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie, który przyznał, że potrzebne jest sprecyzowanie prawa, ale egzaminatorzy od lat rekomendują używanie kierunków. Z naszych informacji wynika, że egzaminatorzy, przynajmniej w Warszawie, nie oblewają kursantów za brak kierunkowskazu przed i na rondzie, właśnie ze względu na kontrowersje prawne.

Spis treści

  1. Czy włączać lewy kierunkowskaz przed wjazdem na rondo?
  2. Kierunkowskaz na rondzie. Wyroki sądów
  3. WORD zaleca, ale nie oblewa na egzaminie

Jeszcze 20 lat temu były rzadkością, dziś to bardzo popularne rozwiązanie, które uspokaja, ale i upłynnia ruch. Rondo, czyli skrzyżowanie o ruchu okrężnym oznaczone znakiem C-12 (ruch okrężny) oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku. Ronda są powszechnie uznawane za bezpieczne rozwiązanie, choć jest jedna kwestia, która dzieli nie tylko kierowców, ale i ekspertów i dotyczy właśnie bezpieczeństwa w ruchu.

Czy włączać lewy kierunkowskaz przed wjazdem na rondo?

Czy trzeba włączać kierunkowskaz przed rondem? To pytanie nurtuje wielu, nawet doświadczonych kierowców. Prawo i interpretacje są w tej sprawie niejednoznaczne.

W art. 22. Prawo o ruchu drogowym czytamy, że "kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować kierunkowskazem zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru".

Kwestią niejednoznaczną i sporną w kontekście wjazdu na rondo jest "zamiar zmiany kierunku jazdy". Biorąc pod uwagę definicję, rondo jest skrzyżowaniem, a więc kierowca może skręcić (zmienić kierunek jazdy) w prawo pojechać prosto lub skręcić w lewo. W tym przypadku jasnym wydaje się, że skręcając w lewo lub prawo należy użyć kierunkowskazu. Jednak część kierowców i ekspertów uważa, że skoro na ruch na rondzie odbywa się okrężnie (dookoła wyspy), to kierowca nie zmienia kierunku jazdy i tym samym w świetle art. 22 nie musi sygnalizować skrętu w lewo, a nawet - uwaga - w prawo (zjazd z ronda).

Kierunkowskaz na rondzie. Wyroki sądów

Praktyka pokazuje, że większość kierowców nie używa lewego kierunkowskazu przed wjazdem na rondo, natomiast większość sygnalizuje prawym kierunkiem, że zjeżdża z ronda. Tak też wygląda linia orzecznicza. Media opisywały prawomocne wyroki sądów administracyjnych sprzed lat, w których stwierdzano, że kierowcy nie mają obowiązku używania lewego kierunkowskazu na rondzie.

WORD zaleca, ale nie oblewa na egzaminie

- Uważam, że przed wjazdem na skrzyżowanie powinniśmy jasno sygnalizować, w którym kierunku pojedziemy - powiedział w rozmowie z Eska.pl Rafał Grodzicki, kierownik Wydziału realizacji egzaminów państwowych w WORD w Warszawie, podkreślając, że rondo w prawie jest opisane tak samo, jak każde inne skrzyżowanie. - Jeżeli innym uczestnikom ruchu drogowego włączony kierunkowskaz może pomóc, to należy z niego korzystać - dodał, oceniając przy tym, że kierunkowskazy to "podstawowy element komunikacji pomiędzy uczestnikami ruchu drogowego". - Zwyczajowo także prawy kierunkowskaz powinien być włączony przy zjeżdżaniu ze skrzyżowania o ruchu okrężnym, ale nie znajdziemy takiego przepisu. To powinno być wyjaśnione i jasno opisane w prawie - podsumował.

Z naszych informacji wynika, że szkoły jazdy w Warszawie uczą kursantów, by włączać kierunkowskaz przed rondem właśnie ze względu na zalecenia WORD. Z drugiej strony, egzaminatorzy WORD, przynajmniej w Warszawie, nie wystawiają negatywnych ocen w czasie egzaminu na prawo jazdy za nieużycie kierunkowskazu właśnie ze względu na kontrowersje prawne.

Inną kwestią jest jeszcze używanie kierunkowskazów na rondach z wieloma pasami ruchu - przy zmianie pasa należy wcześniej zasygnalizować taki manewr, w tym przypadku przepisy są jasne.

Zielona strzałka do likwidacji? "Do tego przepisu stosują się wyłącznie kursanci nauki jazdy"

Nowe rondo turbinowe w Pruszkowie, zdjęcia:

Quiz motoryzacyjny. Rozpoznaj markę samochodu po krótkim opisie

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego: 4 koła w logo to:
Policyjne działania wymierzone w kierowców
eVAN. Polski samochód podbije świat? Elektryki to przyszłość? | CO NAS CZEKA? #11 - Albert Gryszczuk
Spalinowe samochody to przeszłość? Warto postawić na elektryki? Czym jest eVan? Jak powstał? Czy 20 milionów złotych to dużo by stworzyć własne auto? Jak wygląda droga w tworzeniu auta od podstaw w Polsce? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w rozmowie z Albertem Gryszczukiem, przedsiębiorcą, prezesem Krajowej Izby Klastrów Energii, twórcą eVana.
Co nas czeka?