Policja

i

Autor: policja.gov.pl Policja

prawo

Konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu. Nowe przepisy weszły w życie

2024-04-09 23:53

Pijani kierowcy tracą już nie tylko prawo jazdy, ale i samochód. 14 marca 2024 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu karnego, która wprowadza tzw. konfiskatę samochodu. Wyjaśniamy, na czym polega zmiana przepisów, której celem jest wyeliminowanie nietrzeźwych kierowców z polskich dróg.

Spis treści

  1. Pijani kierowcy w Polsce, policyjne statystyki
  2. Kary dla pijanych kierowców, jaki mandat, co z prawem jazdy?
  3. Konfiskata samochodu po alkoholu. Nowe przepisy
  4. Konfiskata samochodu. Jak wygląda procedura?
  5. Kiedy samochód nie może zostać odebrany?

Pijani kierowcy to wciąż zmora polskich dróg. Mimo trwającej od lat debaty, tysięcy tragicznych wypadków, kampanii społecznych, policyjnych kontroli i kar w postaci wysokich grzywien czy utraty prawa jazdy, wielu kierowców wsiada za kółko po spożyciu alkoholu.

Pijani kierowcy w Polsce, policyjne statystyki

W 2022 roku policjanci przeprowadzili blisko 12,5 mln kontroli trzeźwości (to o ponad 4 mln więcej, niż w 2021 roku), w trakcie których okazało się, że ponad 104 tys. kierujących miało alkohol we krwi, z czego ponad 20 tys. osób było w "stanie po spożyciu" (zawartość alkoholu we krwi w przedziale 0,2-0,5 promila), a blisko 84 tys. w "stanie nietrzeźwości" (powyżej 0,5 promila). Dla porównania: W 2021 roku kierujących po spożyciu alkoholu i nietrzeźwych było blisko 102 tys., w 2014 - 141 tys., a w 2015 - 129 tys.

W 2022 roku pijani kierowcy spowodowali 1415 wypadków, w których zginęły 172 osoby, a 1690 zostało rannych. W porównaniu do 2021 roku nastąpił spadek liczbywypadków o 187.

Kary dla pijanych kierowców, jaki mandat, co z prawem jazdy?

Nietrzeźwi kierujący, którzy zostaną zatrzymani przez policję, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. W zależności od stężenia alkoholu we krwi czyn jest rozpatrywany jako przestępstwo albo wykroczenie.

Gdy poziom alkoholu nie przekracza 0,5 promila (stan po spożyciu alkoholu):

  • Grzywna w wysokości 2,5 tys. - 30 tys. zł lub 30-dniowy areszt
  • Obciążenie kosztami postępowania
  • Zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat
  • 15 punktów karnych.

Gdy poziom alkoholu przekracza 0,5 promila (stan nietrzeźwości):

  • Pozbawienie wolności do 3 lat
  • Zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat
  • Nawiązka w wysokości od 5 tys. do 60 tys. złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (Fundusz Sprawiedliwości)
  • Grzywna
  • Obciążenie kosztami postępowania.

Z jeszcze surowszymi karami muszą liczyć się recydywiści (np. po trzecim zatrzymaniu kierowca dostaje dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów i minimum trzy miesiące więzienia).

Konfiskata samochodu po alkoholu. Nowe przepisy

Konfiskata samochodu to kolejna bardzo dotkliwa kara dla pijanych kierowców. Nowe przepisy weszły w życie 14 marca 2024 roku. Samochód obligatoryjnie tracą kierowcy, którzy:

  • Prowadzili pojazd, mając we krwi powyżej 1,5 promila alkoholu;
  • Spowodowali wypadek mając we krwi ponad 1 promil alkoholu;
  • Zostali zatrzymani w stanie nietrzeźwości po raz drugi lub trzeci.

Z utratą samochodu muszą liczyć się także kierowcy, u których badanie wykaże od 0,5 do 1 promila, ale będą oni traktowani przez sąd indywidualnie.

Konfiskata samochodu. Jak wygląda procedura?

Po zatrzymaniu pijanego kierowcy policja zajmuje samochód na 7 dni, w tym czasie prokurator musi wydać postanowienie o zabezpieczeniu pojazdu, a następnie sąd prowadzi postępowanie i orzeka o jego przepadku na rzecz Skarbu Państwa.

Kiedy samochód nie może zostać odebrany?

Konfiskata pojazdu nie będzie miała miejsca, jeśli pijany kierowca jechał np. samochodem pożyczonym czy wziętym w leasing. Wówczas sprawca będzie musiał zapłacić na rzecz Skarbu Państwa równowartość pojazdu określoną w ubezpieczeniu lub na podstawie średniej wartości rynkowej. 

Konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu (a niekiedy także za inne przewinienia) obowiązuje w wielu krajach UE, np. we Francji, Austrii, na Litwie i Łotwie.

Konfiskata pojazdów. Rząd chce złagodzić przepisy. "Rezygnacja z obligatoryjności"

Pijany kierowca uciekał przed policją ze swoją 3-letnią córką