Spis treści
- Prawo jazdy od 17. roku życia. Propozycja zmian w prawie
- Egzaminator WORD: Tak, ale pod pewnymi warunkami
- Prawo jazdy od 17 lat. Kiedy
- Okres próbny dla kierowców
W połowie 2002 r. zmieniły się przepisy dotyczące prawa jazdy - podniesiono wówczas minimalny wiek kierowców z 17 na 18 lat. Teraz, po ponad 20 latach, te przepisy mają powrócić, ale na nowych zasadach.
Prawo jazdy od 17. roku życia. Propozycja zmian w prawie
- Proponujemy przywrócenie możliwości wydawania prawa jazdy kategorii B osobom, które osiągnęły 17 lat i uzyskały pisemną zgodę rodziców lub opiekunów, pod warunkiem że taki nieletni kierowca będzie korzystał z tych uprawnień wyłącznie w towarzystwie dorosłego, doświadczonego kierowcy nadzorującego jazdę z siedzenia pasażera – powiedział cytowany przez PAP wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec, w czasie sejmowych prac nad zmianami przepisów w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Dyrektor Departamentu Transportu Drogowego Renata Rychter wyjaśniła, że w przypadku propozycji obniżenia minimalnej granicy wieku do uzyskania prawa jazdy resort wzorował się na innych państwach członkowskich UE. - Jest to rozwiązanie, które funkcjonuje w innych państwach, jak Niemcy, Dania, Niderlandy, Francja, Węgry, Włochy, cała Skandynawia, czyli państwa, które mają wysoki poziom kultury jazdy i wysoki poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym - podkreśliła.
Osoba towarzysząca młodemu kierowcy będzie musiała:
- mieć ukończone minimum 24 lata
- minimum pięcioletni staż posiadania prawa jazdy kat. B,
- nie będzie mogła mieć na przestrzeni tych pięciu lat zatrzymanego uprawnienia i za każdym razem musi być w pełni trzeźwa.
Egzaminator WORD: Tak, ale pod pewnymi warunkami
O prawo jazdy dla 17-latków zapytaliśmy egzaminatora WORD. - Kiedyś w Polsce obowiązywało prawo jazdy od 17. roku życia i nie było z tym problemu. W wielu państwach europejskich funkcjonuje to pod pewnymi obostrzeniami. Nie miałbym nic przeciwko takim zmianom, pod warunkiem, że u nas również byłoby to ograniczone, np. obowiązkową jazdą z osobą dorosłą posiadającą prawo jazdy czy wielkością albo mocą pojazdu. Ważne, żeby młody człowiek był pod kontrolą organów państwa, żeby sprawdzać, czy właściwie zachowuje się na drodze - przekonuje Rafał Grodzicki, kierownik Wydziału Realizacji Egzaminów Państwowych z warszawskiego WORD. Jednocześnie przypomina o potrzebie wprowadzenia okresu próbnego dla świeżo upieczonych kierowców.
Ze statystyk wynika, że najwięcej wypadków powodują osoby w wieku 18-24 lata.
Prawo jazdy od 17 lat. Kiedy
Kiedy nowe przepisy mogłyby wejść w życie? Być może już w 2025 roku. Propozycją resortu infrastruktury zajmie się rząd, a następnie Sejm.
Prawo jazdy ma być droższe. Zapowiedziano podwyżkę o 100 procent
Okres próbny dla kierowców
Resort infrastruktury chce dodatkowo wprowadzić okres próbny dla kierowców, którzy pierwszy raz uzyskali prawo jazdy kat. B, w tym obejmujący nieletnich posiadaczy prawa jazdy tej kategorii. - Proponujemy, aby w okresie próbnym kierujący pojazdem nie mógł spożywać alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym i 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej, a także wykonywać przewozu osób taksówką albo w ramach przewozu okazjonalnego – zapowiedział wiceminister Stanisław Bukowiec.
System prowadzenia pojazdu bez udziału rąk kierowcy Ford BlueCruise, zdjęcia: