zdjęcia

Ataki na Teslę. W Rzymie spłonęło 17 samochodów, w Berlinie oblano wejście do salonu farbą

2025-03-31 23:09

Po politycznym zaangażowaniu szefa Tesli Elona Muska nie ustają ataki na pojazdy i salony tej marki na całym świecie. Tylko w marcu doszło do kilku poważnych incydentów. W Rzymie spłonęły Tesle przed salonem; w kanadyjskim mieście Hamilton wandale uszkodzili 80 samochodów, a w połowie marca cztery Tesle spłonęły w Berlinie. W połowie marca prezydent USA Donald Trump ogłosił, że kupi nową Teslę i uzna ataki na salony firmy za terroryzm.

Spis treści

  1. Pożar salonu Tesli w Rzymie, akty wandalizmy na całym świecie
  2. Polityczne zaangażowanie Elona Muska
  3. Tesla, historia firmy

Pożar salonu Tesli w Rzymie, akty wandalizmy na całym świecie

17 samochodów marki Tesla spłonęło w salonie tej firmy w Rzymie podczas pożaru, który wybuchł w nocy z niedzieli na poniedziałek (z 30 na 31 marca) – poinformowała agencja Ansa. Śledczy nie wykluczają podpalenia.

Również pod koniec marca doszło do oblania niebieską farbą wejścia do salonu Tesli w Berlinie (zdjęcia w galerii). W połowie marca w tym samym mieście doszło pożarów samochodów Tesla. Cztery pożary wybuchły w ciągu około 30 minut w odległych od siebie dzielnicach Berlina. Policja podejrzewa, że chodzi o serię podpaleń i nie wyklucza motywu politycznego - informował dziennik "Tagesspsiegel".

Z kolei pierwszego dnia wiosny media informowały o akcie wandalizmu, do jakiego doszło w Hamilton w Kanadzie, gdzie ok. 80 samochodów marki Tesla zostało uszkodzonych na parkingu przed salonem. Uszkodzenia to m.in. przecięte opony i głębokie zarysowania na karoseriach.

Polityczne zaangażowanie Elona Muska

Elon Musk stał się jednym z najbliższych współpracowników prezydenta USA Donalda Trumpa, za co jest ostro krytykowany.

Donald Trump oglądał 12 marca przed Białym Domem samochody marki Tesla i zapowiedział, że kupi jeden z nich jako wyraz wsparcia dla "wielkiego patrioty" - swojego doradcy Elona Muska. Zapowiedział też, że uzna ataki na punkty sprzedaży Tesli za akty wewnętrznego terroryzmu.

Na początku roku sprzedaż Tesli spadła o połowę zarówno w Europie, w tym w Polsce, jak i w Chinach, które są kluczowym rynkiem dla tej amerykańskiej marki. W powszechnej opinii spadki są efektem niechęci klientów do marki, wywołanej politycznym zaangażowaniem Elona Muska. Ale powodów słabej sprzedaży z początku roku może być więcej.

Tesla Cybertruck

Tesla, historia firmy

Tesla, Inc. to amerykańskie przedsiębiorstwo założone w 2003 roku przez Martina Eberharda i Marca Tarpenninga. Nazwa firmy upamiętnia wynalazcę Nikola Teslę. Obecnie Tesla jest jednym z liderów w produkcji samochodów elektrycznych, a także rozwija technologie związane z energią odnawialną. Do najważniejszych modeli należą m.in. Tesla Model S, Model 3, Model X i Model Y. Poza samochodami Tesla rozwija systemy magazynowania energii Powerwall i Powerpack oraz produkuje panele fotowoltaiczne.

Od 2004 roku kluczową rolę w rozwoju Tesli odgrywa Elon Musk, który zainwestował w firmę i został przewodniczącym rady nadzorczej, a później dyrektorem generalnym.

Siedziba Tesli znajduje się w Austin w Teksasie. Firma posiada kilka ogromnych fabryk, tzw. Gigafactory, zlokalizowanych m.in. w Nevadzie, Nowym Jorku, Teksasie, Szanghaju (Chiny), Berlinie (Niemcy) oraz w Monterrey (Meksyk).

Tesla, Inc. odnotowała w 2024 roku pierwszy od ponad dekady spadek sprzedaży. Łącznie dostarczono 1 789 226 pojazdów, co stanowi spadek o 1 proc. w porównaniu z 1 808 581 pojazdami sprzedanymi w 2023 roku.