Dom Made in Poland

Dom Made in Poland - gdy architekt jest inwestorem. Projekt domu architektki koło Nowego Sącza

2023-04-20 14:00

Dom Made in Poland powstał z połączenia trzech typologii tradycyjnych domów polskich. Na zlecenie koleżanki architektki zaprojektował go Bogusław Barnaś z zespołem BXB studio.

Spis treści

  1. Dom Made in Poland. Kto projektował?
  2. Kwintesencja polskich domów jednorodzinnych, kostek, tradycyjnych, modernistycznych
  3. Parter do pracy i dla auta, piętro - prywatne
  4. Dom o powierzchni 300 m² na rzucie kwadratu. Wizualizacje
#MuratorPlus: Orle gniazdo w Beskidach otwarte. Hotel Mercure Szczyrk Resort

Dom Made in Poland. Kto projektował?

Dom Made in Poland
Autorzy: BXB studio
Zespół projektowy: Bogusław Barnaś, Bartłomiej Szewczyk, Natalia Drabik, Bartłomiej Mierczak, Bogumiła Borek, Marcin Owczarek, Magdalena Fuchs, Justyna Duszyńska-Krawczyk, Urszula Furmanik
Powierzchnia użytkowa: ok. 300 m²
Projekt: 2019-2023

Kwintesencja polskich domów jednorodzinnych, kostek, tradycyjnych, modernistycznych

Dom Made in Poland jest syntezą zróżnicowanej typologii zabudowy jednorodzinnej w polskim krajobrazie – powszechnych domów kostek, klasycznych domów o dwuspadowych dachach oraz popularnych obecnie nowoczesnych domów stodół, obiektów modernistycznych i parterowych. Dla koleżanki architektki, prowadzącej biuro Leste Design w Nowym Sączu, zaprojektował go Bogusław Barnaś z zespołem BXB studio. Dwukondygnacyjny obiekt o powierzchni 300 m² zaplanowano na rzucie kwadratu w jednej z górskich miejscowości koło Nowego Sącza.

Dom Made in Poland

i

Autor: BXB Studio

Made in Poland to dom optymalny i spersonalizowany zarówno pod względem ergonomii, funkcji, jak i użytych materiałów oraz skali założenia. Od strony drogi formuje szczelną skorupę dającą poczucie bezpieczeństwa, natomiast od strony ogrodu w pełni otwiera się na otoczenie, tworząc pełną światła przestrzeń dzienną, w której centralnie zlokalizowana kuchnia integruje trzy strefy – salonu, jadalni i zadaszonego tarasu – opowiada Bogusław Barnaś.

Czytaj też

Scorpio House. Dom z luksusowym schronem od BXB Studio

Parter do pracy i dla auta, piętro - prywatne

Na parterze architekci rozplanowali również gabinet oraz dwustanowiskowy garaż, a na piętrze strefę prywatną z główną sypialnią mającą wyjście na taras i kilkoma pokojami.

W projekcie domu dla architektki nie mogło zabraknąć rozwiązań proekologicznych.

- Zwarta bryła budynku kumuluje energię cieplną. Prosta forma architektoniczna redukuje liczbę miejsc newralgicznych, które podnoszą koszt inwestycji i przyśpieszają proces starzenia, a południowy podcień strefy dziennej chroni przed negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych – tłumaczy Barnaś.

W budynku przewidziano ponadto zastosowanie paneli słonecznych, pompy ciepła i systemu retencji deszczówki, wykorzystywanej do spłukiwania toalet i podlewania ogrodu. Budynek jest obecnie na końcowym etapie realizacji.

Dom o powierzchni 300 m² na rzucie kwadratu. Wizualizacje

Listen to "Podcast miejski" on Spreaker.
Architektura Murator Google News
Autor:
Źródło: Dom Made in Poland - gdy architekt jest inwestorem. Projekt czarnego domu architektki koło Nowego Sącza