Credit Agricole

i

Autor: Materiały prasowe

Biznes

Bank przyjazny Twojej firmie – jaki wybrać?

2023-11-27 10:25 Materiał sponsorowany

W biznesie trzeba podejmować wiele decyzji, a spora część z nich rzutuje na późniejsze funkcjonowanie firmy. Nie można zatem zostawiać ich przypadkowi, szczególnie jeśli chodzi o zarządzanie finansami. W tym celu niezbędny jest dobry rachunek firmowy, choć wielu przedsiębiorców decyduje się też na usługi dodatkowe, które są z nim powiązane. Dlatego tak naprawdę nie szukasz wyłącznie konkretnego produktu, ale banku – partnera w biznesie. Jak rozpoznać, która z instytucji finansowych zasługuje na Twoje zaufanie? Przeprowadzimy Cię przez ten wybór krok po kroku.

Osobiste doświadczenia

Być może jako klient indywidualny jesteś lub byłeś klientem któregoś banku. Jeśli tak, to masz już wyrobioną opinię na temat współpracy i możesz zdecydować, czy biznesowo też zwiążesz się z tym bankiem czy zmienisz go na inny. Nawet, gdy postanowisz rozpocząć nową współpracę z bankiem dla firm, możesz liczyć na pomoc doradcy w załatwieniu formalności związanych z przeniesieniem. Cały proces jest szybki i łatwy, dlatego jeśli czujesz, że nadszedł czas na zmiany, nie wahaj się ich dokonać.

Zobacz aktualne i archiwalne rankingi banków                                                                                                 

Pewną wskazówką w wyborze banku może być ogólnodostępny ranking z aktualnego roku i lat ubiegłych. Zwykle rankingi dotyczą konkretnych produktów. Obejmują one różne instytucje finansowe ze wskazaniem najważniejszych parametrów – głównie kosztów prowadzenia rachunku i produktów towarzyszących. Ale uważaj – bywa, że tego typu zestawienia są reklamą sponsorowaną i nie są do końca obiektywne. Mogą też skupiać się na konkretnych cechach produktów, pomijając inne ważne elementy, które mogą być decyzyjne (np. standardy obsługi).

Zaletą rankingów jest to, że są one na bieżąco aktualizowane. Obejmują więc dość aktualne oferty, co jest ważne zwłaszcza w przypadku propozycji promocyjnych.

Zapoznaj się z ofertą banku

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na ofertę kont firmowych. Oprocentowanie, możliwość zyskania bonusów oraz funkcjonalności konta, takie jak integracja z księgowością, mogą znacząco usprawnić funkcjonowanie Twojej firmy. Istotne będą też koszty prowadzenia rachunków, o czym piszemy poniżej.

W tej chwili „tylko” zakładasz konto, ale niewykluczone, że za jakiś czas nie skorzystasz z innych produktów. Najlepiej jest posiadać je w jednym miejscu, co usprawni obsługę i zapewni pełną transparentność. Dowiedz się, czy Twój bank ma interesujące produkty w swojej ofercie. Są to na pewno:

  • kredyt w rachunku bieżącym,
  • terminal płatniczy,
  • leasing,
  • kredyt inwestycyjny,
  • kantor i konto walutowe,
  • faktoring,
  • karta kredytowa,
  • ubezpieczenia,
  • produkty inwestycyjne.

Koszty obsługi – jak bardzo rozbudowana jest tabela opłat?

Im więcej pozycji w tabeli opłat, tym wnikliwsza powinna być Twoja analiza. Jak ją przeprowadzić? Skup się na stałych opłatach, bo to one stanowią największy koszt i obciążenie Twojego budżetu. Bank może naliczać opłaty m.in. za prowadzenie konta, posiadanie karty płatniczej, robienie przelewów, wpłat i wypłat w bankomatach.

Są też mniej popularne opłaty, jak np. za ustalenie i realizację paczek przelewów, zlecenia stałego, uzyskanie tokena itd. Zastanów się, czy zamierzasz z nich korzystać, czy raczej te opłaty nie będą Cię dotyczyć.

Wiele banków zachęca klientów ofertami promocyjnymi. Na pewno są one warte uwagi, bo pozwalają na spore oszczędności! Spełnienie zazwyczaj prostych warunków pozwala prowadzić konto za darmo, a nawet… zarobić na premiach.

Innowacje i rozwiązania technologiczne dla klientów

Klienci biznesowi oczekują od swojego banku innowacyjności, świeżego i nowoczesnego podejścia. Coraz odważniej korzystają z proponowanych rozwiązań, a bez niektórych już nie wyobrażają sobie życia. Jednak nadal, mimo tego, że bankowość rozwija się niezwykle dynamicznie, niektóre banki nie udostępniają swoim klientom obsługi online. Oczywiście warto odrzucić je już na samym początku, koncentrując się raczej na instytucjach, które mają:

  • sprawnie działającą bankowość internetową,
  • dedykowaną, intuicyjną aplikację mobilną,
  • możliwość płacenia kartą w telefonie, opasce czy zegarku.

Bardzo ważne z perspektywy przedsiębiorcy są systemy bezpieczeństwa. Zapytaj w banku, jak wygląda np. logowanie czy autoryzowanie transakcji.

Obsługa klienta – zasługujesz na najlepsze standardy

Choć dzisiaj obsługa konta i powiązanych produktów firmowych odbywa się głównie zdalnie i online, przedsiębiorcom zależy na posiadaniu dedykowanego, zaangażowanego doradcy. Dowiedz się, czy możesz liczyć na taką opiekę, na czym ona polega, czy jest darmowa. Upewnij się, że Infolinia banku działa przez całą dobę, a do dyspozycji masz nie tylko ją, ale też czat z doradcą.

Wybór banku to znaczący krok dla każdego przedsiębiorcy. Zanim podejmiesz decyzję, przemyśl, które usługi są dla Ciebie najważniejsze i dokładnie przeanalizuj oferty różnych banków. Pamiętaj, że dobrze dobrany bank to fundament Twojej działalności.