"Twoja twarz brzmi znajomo" to jeden z chętniej oglądanych programów przez widzów Polsatu. Gwiazdy przechodzą żmudną metamorfozę, aby upodobnić się do rozmaitych gwiazd muzyki, a na próbach dostają wskazówki, jak odtworzyć ich ruch sceniczny, sposób śpiewania i barwę głosu.
W 19. edycji muzycznego show udział biorą: Ewelina Flinta, Pola Gonciarz, Jakub Gąsowski, Marcin Januszkiewicz, Magdalena Kumorek, Nick Sinckler, Kuba Szmajkowski oraz Jagoda Szydłowska wyłoniona z castingu.
Afera po występie Kuby Szmajkowskiego
Już po pierwszym odcinku TTBZ w sieci rozpętała się burza. Występ Kuby Szmajkowskiego, który wykonał utwór "Humble" Kendricka Lamara, wywołał lawinę komentarzy, w których padają oskarżenia o rasizm - Znowu rasizm, znowu blackface. Bardzo to smutne! - czytamy w sieci - Szokujące jest ILE DOROSŁYCH OSÓB DECYZYJNYCH to musiało zaakceptować, naprawdę w 2023 roku black face i N-word w publicznej telewizji??? - napisała internautka na Instagramie.
Blackface był dawniej używany ośmieszania ludzi czarnoskórych, co w obecnych czasach jest niedopuszczalne i uznawane za rasistowskie. Czy jednak, aby na pewno twórcy programu "Twoja twarz brzmi znajomo" mieli na celu obrazić osoby o ciemnym kolorze skóry. Zaprzeczył temu sam Nick Sinckler, który nie dopatrzył się żadnych nadużyć.
Dobra wszyscy, czas na edukację. Faktycznie 'blackface' był używany do wyśmiewania lub ośmieszania czarnoskórych ludzi. W tym programie bierzemy wygląd i wykonujemy muzykę niektórych artystów, którzy wywarli wpływ na świat poprzez muzykę i sztukę, którą stworzyli. Nie czuję, by ktoś z nas szydził lub nas wyśmiewał - oznajmił publicznie - Nie widzę, by się z nas śmiali. Widzę, jak celebrują wielkość, którą wnieśliśmy do świata. Jeśli nie widzisz różnicy między wyśmiewaniem/szydzeniem a oddawaniem hołdu wspaniałym czarnoskórym artystom, których muzyka wpłynęła na świat... To twój problem, nie mój - dodał na koniec.
Jak widać, Sinckler, absolutnie nie poczuł się urażony charakteryzacją Kuby Szmajkowskiego. Co zatem z użyciem słowa "nigger", które padło podczas występu? Choć wyraz ten należy do językowego tabu, w piosence "Humble" pada właśnie to określenie, Kuba Szmajkowski i osoby pracujące przy programie, nie widziały więc powodu, aby je pominąć podczas występu Kuby - Czemu Kendrick może użyć słowa „nigga” w swojej piosence, a Kuba wcielający się w jego rolę już nie? (…). To trochę tak, że jak ja powiem o sobie grubas to jest ok, a jak ktoś inny, to nie - czytamy w sieci spostrzeżenia jednego z internautów. Przekonuje was takie rozumowanie?
Listen on Spreaker.