Dominika Kulczyk, urodzona 30 lipca 1977 roku, od lat jest jedną z najbogatszych Polek, regularnie pojawiającą się na listach najzamożniejszych ludzi w kraju. Majątek przedsiębiorczyni i filantropki, szacowany na około 8,8 miliarda złotych, pozwala jej na inwestowanie w luksusowe nieruchomości na całym świecie. Jej posiadłości obejmują między innymi:
- Willa pod Łabędziem w Konstancinie pod Warszawą, warta 26 milionów złotych.
- Luksusowa willa w szwajcarskim St. Moritz, położona w pobliżu wyciągu narciarskiego.
- Średniowieczny zamek na Chateau de Madrid na południu Francji, warty kilkadziesiąt milionów euro.
- Domy na Sardynii, w Londynie i Miami
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dominika Kulczyk - rodzina, majątek, Efekt Domina i inne informacje, których szukacie w Google
Willa po Marii Skłodowskiej-Curie
Rok temu Dominika Kulczyk nabyła dom Marii Skłodowskiej-Curie, położony w Saint-Remy-les-Chevreuse pod Paryżem. Ten historyczny budynek, zbudowany około 1890 roku, o powierzchni 120 m², otoczony jest ogrodem o powierzchni około 900 m² z zabytkowym gołębnikiem. Znajdujący się na liście francuskich zabytków historycznych, dom ten jest bezcennym skarbem kultury i nauki.
Zakup ten nie był jednak tylko kolejną inwestycją. Istniało realne zagrożenie, że dom Marii Skłodowskiej-Curie mógłby zostać sprzedany kupcom spoza Polski, dla których budynek miałby jedynie wartość mieszkaniową lub inwestycyjną. Dominika Kulczyk, świadoma znaczenia tego miejsca, postanowiła działać, aby zachować jego dziedzictwo dla przyszłych pokoleń.
Dominika Kulczyk przedstawiła ambitne plany. Dom stanie się centrum wspierającym rozwój nauki i kultury
Przed nabyciem przez Dominikę Kulczyk, dom wymagał rewaloryzacji. Pierwsze ekspertyzy zostały już wykonane, a zakończenie prac remontowo-konserwatorskich planowane jest na 2025 rok. Dominika Kulczyk, jako Prezeska Kulczyk Foundation, ma ambitne plany dotyczące tego historycznego miejsca.
Chcemy uhonorować dziedzictwo Marii Skłodowskiej-Curie. Dom polskiej noblistki to własność całej ludzkości i naturalne miejsce dla spotkań kobiet, które swoją działalnością przekraczają wszelkie znane nam bariery. Chciałabym, żeby to miejsce znów tętniło życiem, służąc europejskiej nauce i kulturze
- oznajmiła Dominika Kulczyk
Dom w Saint-Remy-les-Chevreuse stanie się centrum wspierającym rozwój nauki i kultury. Organizowane w nim będą spotkania, warsztaty i konferencje, mające na celu promowanie dziedzictwa Marii Skłodowskiej-Curie oraz wspieranie kobiet w nauce. Inwestorka planuje ona przekształcić dom w Dom Siostrzeństwa, gdzie będą przyznawane nagrody dla wybitnych kobiet, które podążają śladami polskiej naukowczyni.