Anna Dereszowska gościnią w Senacie RP

i

Autor: AKPA // Screen/Instagram/@dereszowska Zwróciła uwagę na problem opieki zdrowotnej w zakresie zdrowia psychicznego

Celebryci

Anna Dereszowska powiedziała o chorobie córki. Walka o jej zdrowie nie była łatwa

2024-10-11 10:35

Anna Dereszowska, jedna z najpopularniejszych polskich aktorek, spełnia się nie tylko jako gwiazda filmowa, ale także jako matka. Wychowuje troje dzieci, w tym 16-letnią Lenę, która jeszcze do niedawna mierzyła się z poważną chorobą. Dereszowska, drżącym głosem, opowiedziała historię nastoletniej córki i zaapelowała do polskich władz.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2024/2025, w Senacie RP odbyła się debata "MówMY o zdrowiu psychicznym młodych ludzi" zorganizowana przez młodzież z organizacji pozarządowej "Akcja uczniowska". Jedną z prelegentek była Anna Dereszowska, która odważyła się na forum opowiedzieć o chorobie swojej córki.

SHORT - WYWIAD ESKA - JULIA WIENIAWA - ROZSTANIA

Córka Anny Dereszowskiej chorowała na depresję

W czwartek, 10 października 2024 obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W tym samym czasie Anna Dereszowska podzieliła się na Instagramie fragmentem nagrania z wystąpienia w Senacie. Na nagraniu widzimy, jak łamiącym głosem opowiada o depresji swojej córki i lukach w systemie, związanych z udzielaniem pomocy osobom dotkniętych chorobą.

Staję przed państwem jako mama, która dwa lata temu mierzyła się z depresją swojego dziecka. Na szczęście nam się udało

- podkreśliła.

Aktorka ma żal do polskich władz

Choć walka z chorobą zakończyła się pomyślnie, zorganizowanie pomocy okazało się dużym wyzwaniem. Aktorka zwróciła uwagę na brak systemowych rozwiązań, które umożliwiłyby szybkie uzyskanie wsparcia. Nie sposób zaprzeczyć, że depresja to podstępna choroba, mogąca prowadzić nawet do śmierci, a nieskuteczność działań służby zdrowia przekłada się na niekorzyść wobec osób dotkniętych problemem.

Ja jako mama, szukając pomocy w systemie zdrowotnym, zderzyłam się ze ścianą. Tej pomocy nie mogliśmy uzyskać. Na szczęście w dużym mieście, w Warszawie, udało nam się znaleźć pomoc prywatną. Na czas zdążyliśmy. (...) Ale mówię o tym dlatego, że doświadczyłam braku rozwiązań systemowych. Takich, które pozwoliłyby wszystkim: rodzicom, nauczycielom, lekarzom, psychologom działać wspólnie. Tego nam bardzo potrzeba

Anna Dereszowska zwróciła uwagę na podejście polskich władz w sprawie poprawy odpowiedniego systemu wsparcia dla osób, które mierzą się z depresją i rodzin, które niekiedy nie wiedzą co mają robić i jak działać, aby być najlepszym wsparciem.

Pani marszałek mówiła o tym, że dużo w tej chwili mówimy na ten temat. Pan ambasador mówi, że dużo zrobiliśmy. Szanowni państwo, mówimy dużo, ale wciąż jesteśmy na początku tej drogi. Proszę mi wierzyć. Mówię to z perspektywy tej maluczkiej, na samym końcu. Rodzica, który został postawiony w sytuacji, kiedy potrzebował pomocy tu i teraz, i tej pomocy nie potrafił znaleźć

- zagrzmiała aktorka.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli zmagasz się z myślami samobójczymi, nie wahaj się szukać pomocy! Pamiętaj, że istnieje szereg ludzi oraz instytucji, które są w stanie pomóc ci w każdym problemie.

W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia twojego bądź drugiej osoby zadzwoń pod numer alarmowy – 112.

Warto wiedzieć, że fachową i bezpłatną pomoc psychologiczną można uzyskać również pod jednym z wybranych telefonów:

  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (całodobowo) 116 111
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (całodobowo) 800 12 12 12
  • Linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego (całodobowo) 800 70 2222
  • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” (całodobowo) 800 12 00 02
  • Infolinia pomocowa dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów (całodobowo) 800 080 222
  • Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym 116 123
  • Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci 800 100 10
  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji 22 594 91 00
  • Policyjny Telefon Zaufania 800 12 02 26

Możesz także skorzystać z pomocy w poradniach zdrowia psychicznego. Kontakt do takiego miejsca znajdziesz w Internecie, wpisując w wyszukiwarce „poradnia zdrowia psychicznego” oraz swoje miasto/województwo. Jeśli potrzebujesz pilnej konsultacji psychiatrycznej, możesz udać się na izbę przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego.

Pomocy udzielają także:

  • Poradnie pedagogiczno-psychologiczne w szkołach
  • Powiatowe centra pomocy rodzinie
  • Lokalne ośrodki (centra) interwencji kryzysowej

Pomocowe strony internetowe:

  • pokonackryzys.pl,
  • liniawsparcia.pl,
  • pogotowieduchowe.pl.