Spis treści
- "Znachor" w telewizji - kiedy i gdzie obejrzeć kultowy film w Wielki Tydzień i Wielkanoc 2025?
- "Znachor" - obsada. Kto zagrał w kultowej wersji z 1981 roku?
"Znachor" to kultowa powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, która po raz pierwszy zawędrowała na ekran jeszcze w roku wydania - 1937. Za reżyserię odpowiadał wówczas Michał Waszyński, a główną rolę kreował Kazimierz Junosza-Stępowski. Później historia profesora Rafała Wilczura została zaadaptowana jeszcze dwukrotnie - w 1981 (reż. Jerzy Hoffman, w roli głównej Jerzy Bińczycki) oraz 2023 roku (reż. Michał Gazda, w roli głównej Leszek Lichota). I choć zarówno pierwsza, jak i ostatnia - netflixowa - adaptacja okazała się udana, największą popularnością i miłością Polaków cieszy się ta środkowa, z Jerzym Bińczyckim jako tytułowym znachorem.
"Znachor" nakreśla nam losy znanego profesora i chirurga Rafała Wilczura, którego opuszcza żona, zabierając ze sobą maleńką córeczkę. Szukając żony Wilczur zostaje napadnięty i traci pamięć. Przez kolejne lata błąka się z miejsca w miejsce, aż do końcu trafia do wsi Radoliszki, gdzie osiada na stałe i zaczyna pomagać miejscowym jako znachor, co ostatecznie pakuje go w nie lada kłopoty.
"Znachor" w telewizji - kiedy i gdzie obejrzeć kultowy film w Wielki Tydzień i Wielkanoc 2025?
Polska tradycja nakazuje, że w Wielki Piątek i Wielkanoc należy choć raz obejrzeć "Znachora" (tego z 1981 roku rzecz jasna). Sęk w tym, że w tym roku polska telewizja znacząco utrudniła nam to zadanie. Choć w ubiegłym roku przygotowano aż dziewięć emisji, w tym roku odbędą się tylko cztery, w tym trzy tego samego dnia.
Wielki Piątek (18.04.2025):
- 20:00 - Antena HD.
Poniedziałek Wielkanocny (21.04.2025):
- 10:40 - Stopklatka TV,
- 14:35 - TVP1,
- 17:20 - Antena HD.
"Znachor" - obsada. Kto zagrał w kultowej wersji z 1981 roku?
Jak już wspominaliśmy, rolę Rafała Wilczura/ Antoniego Kosiby gra Jerzy Bińczycki. Na ekranie towarzyszą mu zaś:
- Anna Dymna – Maria Jolanta Wilczur / Beata Wilczur,
- Tomasz Stockinger – hrabia Leszek Czyński,
- Bernard Ładysz – młynarz Prokop,
- Piotr Grabowski – Zenek,
- Artur Barciś – Wasylko,
- Bożena Dykiel – Sonia,
- Stefan Paska – Witalis,
- Igor Śmiałowski – hrabia Czyński,
- Maria Homerska – hrabina Czyńska,
- Andrzej Kopiczyński – dr Pawlicki.