W jakich miejscach nakręcono film? Coraz trudniej znaleźć tak klimatyczne i odnoszące się do starych czasów zabudowy, które mogłyby idealnie sprawdzić się w takich tytułach. Nie bez powodu, wielu filmowców tworzy plany i makiety od podstaw. W tym przypadku było jednak inaczej - no, poza pewnymi wyjątkami. Śmiało można powiedzieć, że osoby odpowiedzialne za ten aspekt stanęły na wysokości zadania, chociaż nie było łatwo!
ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Znachor" - obsada KIEDYŚ i DZIŚ. Porównanie bohaterów z obu wersji filmów
"Znachor 2023". Gdzie był nagrywany?
Produkcja z 1981 roku powstawała głównie na Podlasiu, m.in. w Bielsku Podlaskim. A jak wyglądała sytuacja w przypadku netfliksowej wersji "Znachora"? Okazuje się, że większość scen, które pojawiają się w filmie, nakręcono głownie w Muzeum Wsi Lubelskiej. To właśnie to miejsce odgrywa słynne Radoliszki. W Lublinie wykorzystano nie tylko skansen, ale także Stare Miasto. Jeżeli chodzi o początkową kamienicę, tę, w której główny bohater pojawia się przed wypadkiem, to znajduje się ona w województwie łódzkim, a dokładniej w Zgierzu. Okres zdjęciowy trwał łącznie ok. 44 dni. Przez ten czas ekipa filmowa pojawiała się we wspomnianym Lublinie, Zgierzu, ale także Nieborowie, Falentach, Głownie, Nowosolnej, Świdniku, Krzczonowie, Liwie i Nadarzynie. Co warto zaznaczyć, niektóre scenografie zostały stworzone od podstaw - np. wnętrze sali operacyjnej.
Długo szukaliśmy miejsca, gdzie mogłaby się rozgrywać akcja w austerii. Sprawdzaliśmy w typowych karczmach, ale austeria jednak jest troszeczkę innego typu miejscem. Ostatecznie powstała pod Górą Kalwarią w przestrzeni dworku, który jest w prywatnych rękach. Były tam elementy architektury postkomunistycznej, więc musieliśmy je ładnie zamaskować - właściciel nie miał z tym problemu. Najdalej pojechaliśmy do Lublina, gdzie otworzyliśmy nasze filmowe miasteczko. To było duże wyzwanie, zrobiliśmy dobudówkę w tamtejszym skansenie. Na szczęście nam na to pozwolono." - wspominała Joanna Macha, scenografka "Znachora"