Ziemia tygrysów w Discovery Channel

i

Autor: Materiały prasowe Discovery Channel Ziemia tygrysów w Discovery Channel

Ziemia tygrysów w Discovery Channel. Czy uda się uratować gatunek?

2019-03-21 10:46

Ziemia tygrysów to nowa produkcja Discovery Channel nakręcona przez zdobywców Oscarów - reżysera Rossa Kauffmana i producenta Fishera Stevensa. W dokumencie opowiedzą oni historie dwójki ludzi, którzy poświęcili całe swoje życie, by ratować wymierającą w zastraszającym tempie populację tygrysów. Najważniejsze informacje o Ziemi tygrysów znajdziecie poniżej.

W ostatnim stuleciu populacja tygrysów zmniejszyła się dramatycznie, bo aż o 95%. Cztery spośród dziewięciu podgatunków tych zwierząt bezpowrotnie wymarły. Najbliższe kilka lat będzie miało kluczowe znaczenie dla przetrwania tych największych dzikich kotów. Zdobywcy Oscarów, reżyser Ross Kauffman i producent Fisher Stevens, w dokumencie „ZIEMIA TYGRYSÓW” opowiedzą historie dwójki ludzi, którzy poświęcili całe swoje życie, by ratować te zagrożone stworzenia. Film, który brał udział w prestiżowym konkursie na najlepszy dokument amerykański na Festiwalu Filmowym Sundance, jest nie tylko wstrząsającym świadectwem tego, jak bezmyślnie ludzka cywilizacja traktuje zwierzęta, ale także głośnym i poruszającym apelem o zaangażowanie w ochronę naszej planety. Premiera w niedzielę, 31 marca o godz. 21:00 na Discovery Channel.

Ziemia tygrysów w Discovery Channel

i

Autor: Materiały prasowe Discovery Channel Ziemia tygrysów w Discovery Channel
Ziemia tygrysów w Discovery Channel

i

Autor: Materiały prasowe Discovery Channel Ziemia tygrysów w Discovery Channel
Sonda
Obejrzycie dokument Ziemia tygrysów?

Tygrys, jeden z największych drapieżników lądowych, ustępujący wielkością jedynie niedźwiedziom, od zawsze budził respekt zarówno wśród ludzi jak i zwierząt. W wielu kulturach uznawany jest za ich króla, symbol dzikości, odwagi i nieśmiertelności. Jednak nawet najpotężniejsze zwierzęta nie mają szans w starciu z rabunkową eksploatacją Ziemi przez człowieka.  Kłusownictwo i wycinanie lasów sprawiły, że w tej chwili tygrysy walczą o przetrwanie. W 1900 r. na kontynencie azjatyckim żyło 100 tysięcy tygrysów, dziś na wolności pozostaje mniej niż 4000. Wyreżyserowany przez nagrodzonego Oscarem filmowca Rossa Kauffmana („Przeznaczone do burdelu"/„Born into Brothels") i wyprodukowany przez laureata Oscara Fishera Stevensa („Zatoka"/"The Cove") dokument „ZIEMIA TYGRYSÓW” opowiada historię dwóch niesamowitych ludzi, urodzonych w różnych pokoleniach i w różnych częściach świata, którzy poświęcili całe życie, by zmienić los tygrysów.

Pierwszy z nich - Kailash Sanhkala, przyrodnik nazywany "człowiekiem-tygrysem" – w drugiej połowie XX w. ciężko pracował, by zwiększyć świadomość społeczeństwa w rodzimych Indiach i sąsiednich krajach w kwestii malejącej liczby osobników tego zagrożonego gatunku. W kulturze hinduskiej tygrys to zwierzę święte, wzbudzające strach. Niestety gdy w XIX wieku Indie znalazły się pod brytyjską okupacją, zapanowała tam moda na nowy sport – polowanie na tygrysy. Nawet po opuszczeniu kraju przez kolonialistów (1947 r.) turyści nadal polowali dla rozrywki na dzikie koty. W 1969 roku Sankhala szacował, że w lasach żyło już mniej niż 2000 osobników. W kolejnych dekadach XX w. ryzyko wyginięcia tygrysa zwiększało się, ponieważ stał się on towarem czarnorynkowym. Wyznawcy medycyny wschodniej do tej pory wierzą, że rozmaite części ciała tych zwierząt mają właściwości lecznicze.

Bezkompromisowy i uparty Sankhala, który określał siebie jako "uzależnionego od tygrysów", opublikował kilka książek na temat tych zwierząt i ich znaczenia w naturalnym porządku gatunków. To dzięki niemu premier Indira Gandhi postanowiła działać na rzecz ratowania tygrysów, a ekologię uczyniła filarem swojej kariery politycznej. Tworzyła rezerwaty (początkowo dziewięć, teraz ich liczba wzrosła do ponad 50) i wprowadziła zakaz polowania na dzikie koty. Sankhali wspólnie z indyjskim rządem działał na rzecz odwrócenia skutków rzezi tygrysów oraz ochrony ich siedlisk w całym kraju. Film Discovery Channel przedstawia historię życia Sankhali widzianą z perspektywy jego potomków: Amita - ekologa, który podjął się tej samej misji, co jego dziadek Kailash oraz Jaia Bhati - siostrzeńca Amita i prawnuka Sankhali.

Z kolei Rosjanin Pavel Fomenko przez ostatnie dwadzieścia lat zajmował się ratowaniem tygrysa amurskiego (syberyjskiego) na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Populacja tego gatunku została zredukowana do krytycznego poziomu zaledwie kilkuset przedstawicieli z powodu nielegalnych kłusowników, których liczba stale rosła od czasu rozpadu ZSRR. Autorzy dokumentu „ZIEMIA TYGRYSÓW” śledzą losy Fomenki i przybliżają widzom jego obowiązki na stanowisku Dyrektora ds. ochrony rzadkich gatunków w World Wildlife Fund w Rosji. Fomenko i jego współpracownicy nie boją się żadnych wyzwań. Prócz bolesnych, rozdzierających serce autopsji zwierzęcych zwłok i ścigania kłusowników, próbują także w humanitarny sposób chwytać, znakować i wypuszczać tygrysy, które wędrują poza obszary chronione. Celem takiego działania jest lepsza ochrona gatunku oraz zwiększenie populacji. O tym jak duża determinacja i niezłomność towarzyszą tym miłośnikom tygrysów widzowie zobaczą choćby w momencie, gdy do rosyjskiego biura przychodzi wiadomość o tygrysicy, która zaatakowała psy w małej wiosce. Po schwytaniu samicy, Fomenko i jego zespół spędzają całe tygodnie próbując znaleźć dwa tygrysiątka pozostawione bez opieki. Muszą oddać je matce, a następnie oznakować i wypuścić w lasach znajdujących się pod ochroną, z daleka od populacji ludzkich.

Ziemia tygrysów w Discovery Channel

i

Autor: Materiały prasowe Discovery Channel Ziemia tygrysów w Discovery Channel

Autorzy filmu „ZIEMIA TYGRYSÓW” pokazują pracę Fomenki, Sankhali, ich współpracowników, rodzin i jednocześnie uświadamiają, że brak zdecydowanych działań na rzecz ochrony tygrysów może doprowadzić do całkowitego wyginięcia tego gatunku już w ciągu najbliższych kilku lat. Masowe wycinki lasów, eksploatacja dzikich terenów, niszczenie siedlisk i kłusownictwo dotykają nie tylko tych zjawiskowych kotów. Ludzkie działania sprawiły, że w ciągu ostatnich 40 lat cała populacja dzikich zwierząt spadła aż o 60%! Jeśli nie powstrzymamy nieustannie rosnącej konsumpcji do 2050 r. tylko 10% lądu pozostanie wolne od śladów ingerencji człowieka, co może poważnie zagrozić zdolności przyrody do podtrzymywania życia, funkcjonowania społeczeństw i gospodarek.

„ZIEMIA TYGRYSÓW” produkcji RadicalMedia jest częścią inicjatywy Project C.A.T. zainicjowanej przez Discovery Inc. i WWF - ogólnoświatowej próby podwojenia do 2022 r. populacji tygrysów żyjących na wolności.  Rozpoczęty w 2016 r. Project C.A.T. z powodzeniem zabezpieczył prawie 2 miliony akrów siedlisk tygrysich w Indiach i Bhutanie.  Teraz zaś Discovery i WWF-US koncentrują wysiłki na rosyjskim Parku Narodowym Bikin przedstawionym widzom w filmie dokumentalnym „ZIEMIA TYGRYSÓW”.  Celem projektu jest wsparcie populacji tygrysich na obszarze 3,7 miliona akrów w tymże Parku. Discovery zobowiązuje się do pełnego finansowania funkcjonowania siedliska do 2022 roku i będzie współpracować z WWF w celu pozyskania funduszy na cały projekt. Darowizny otrzymane w ramach tej kampanii do 31 grudnia 2019 roku zostaną przez Discovery podwojone (do kwoty 250 tysięcy dolarów).