Kino

i

Autor: Maciej Chmiel/East News

Zamknięte kina i teatry mogą liczyć na pomoc? Jakie wsparcie otrzymają?

2020-04-17 15:38 Materiał sponsorowany

Ministerstwo Kultury 11 marca poinformowało o konieczności zamknięcia wszystkich instytucji kultury - między innymi muzeów, oper, teatrów i kin. Nakaz obowiązuje wszystkich, od niewielkich kin lokalnych po ogromne multipleksy. Niektóre z instytucji zakładały, że ograniczenie potrwa do połowy kwietnia, jednak 23 marca minister kultury poinformował, że obowiązuje ono do odwołania. Oznacza to, że jak na razie trudno jest w jakikolwiek sposób przewidzieć, kiedy znów będzie można z nich korzystać.

Branża kulturalna bardzo mocno cierpi z powodu koronawirusa. Problemy mają niemal wszystkie jej gałęzie - dystrybutorzy odwoływali premiery kinowe jeszcze przed zamknięciem kin, producenci wstrzymują kręcenie filmów i kolejnych odcinków seriali. Do tego zamknięte kina i teatry odwołały zaplanowane seanse i przedstawienia, co przełożyło się bezpośrednio na brak bieżących dochodów. Cała ta sytuacja może skutkować gigantycznymi stratami finansowymi, a w konsekwencji doprowadzić nawet do bankructwa dziesiątków firm. 

QUIZ. Słynne cytaty filmowe. Nie znasz ich? Lepiej się tym nie chwal...

Pytanie 1 z 10
Robin Williams swoją radiową audycję w jednym z filmów zaczynał słowami "Good morning..."

Zamknięte kina i teatry mogą liczyć na pomoc?

Przedstawiciele branży rozrywkowej od kilkunastu dni prosili Rząd o wsparcie, podkreślając, że dla wielu z nich sytuacja jest kryzysowa. Najważniejszą zmianą, która ma wejść w życie, jest możliwość odroczenia składki ZUS na trzy miesiące. Póki co może ona dotyczyć jednak wyłącznie mikroprzedsiębiorstw, zatrudniających do dziewięciu osób. W ustawie pojawiła się także możliwość otrzymania dofinansowania do wynagrodzeń pracowników do wysokości 40 proc. oraz uelastycznienie czasu pracy.

Posłuchaj podcastów, w których Robert Kasprzak z BGK wyjaśnia, co mogą zrobić przedsiębiorcy w czasie kryzysu, aby móc utrzymać płynność firmy:

Pomoc dla Przedsiębiorców – Jak utrzymać płynność firmy – gwarancje deminimis_cz.1. Partner BGK
Pomoc dla przedsiębiorców - Jak utrzymać płynność firmy – gwarancje deminimis_cz.2. Partner BGK

W pomoc angażują się także władze lokalne. Jak czytamy na stronie Informatora Stolicy, burmistrz dzielnicy Śródmieście uruchomił lokalny program pomocowy skierowany do przedsiębiorców działających w miejskich lokalach. Warszawscy przedsiębiorcy w tej dzielnicy, którzy z powodu obostrzeń związanych z koronawirusem musieli zawiesić działalność, mogą ubiegać się o zmniejszenie czynszu, aby ułatwić sobie przeczekanie tej trudnej sytuacji.

Sprawdź podcast, w którym Piotr Natkański z BGK wyjaśnia Gwarancję Biznesmax dla przedsiębiorców:

Gwarancja Biznesmax z dotacją BGK

Organizatorzy koncertów i teatrów zwracają się także z prośbą o niezwracanie biletów przełożonych wydarzeń i zachowanie ich na inny termin. Going zorganizował akcję 'bilet wsparcia', dzięki której można wpłacić 10 zł jako cegiełkę do wybranego miejsca i wykorzystać ją później w ramach wejściówki. Póki co wzięły w niej udział głównie kluby organizujące koncerty, jednak miejsc dołącza coraz więcej - na liście znalazł się m.in. warszawski Klub Komediowy.

Aleksandra Kwiatkowska z BGK tłumaczy działanie pożyczek dla ekonomii społecznej:

Wsparcie podmiotów ekonomii społecznej. Podcast BGK.

16 kwietnia premier ogłosił plan tzw. 'odmrażania gospodarki'. Powoli znoszone będą kolejne obostrzenia - w pierwszej kolejności wprowadzone zostaną zmiany w sklepach - m.in. te, które mają powyżej 100 m kw., będą mogły pomieścić 15 osób na 1 m kw. powierzchni. Zmiany mają wejść w życie od 20 kwietnia, a etapów łącznie ma być cztery. Niestety - kina zostaną włączone do użytkowania dopiero w etapie czwartym, którego terminu nie da się obecnie oszacować nawet w przybliżeniu. Premier podkreślił także, że kina i teatry zostaną otwarte 'w nowym reżimie sanitarnym'.

Informacje o aktualnym wsparciu dla firm możesz sprawdzić na www.bgk.pl. Dodatkowo poniżej możesz dowiedzieć się więcej o pakiecie pomocowym dla firm dotkniętych koronawirusem:

BGK

i

Autor: BGK