Realizowany przez 13 lat pełnometrażowy film łódzkiego reżysera, animatora, malarza i performera to autobiograficzna opowieść rozgrywająca się na przestrzeni wielu dekad. „Zabij to i wyjedź z tego miasta” zachwycił światową krytykę - Peter Bradshaw z The Guardian opisał film Wilczyńskiego jako surowy, intensywny sen, zahaczający o geniusz. Z kolei David Ehrlich z Indiewire zwraca uwagę na szczerość, która bije z ekranu podkreślając jednocześnie, że film jest oniryczną, szaloną jazdą przez umysł Wilczyńskiego. Podobne głosy pojawiły się w recenzjach The Hollywood Reporter, Variety i ScreenDaily.
Polecany artykuł:
„Zabij to i wyjedź z tego miasta” to portret minionego czasu nasycony osobistą i zbiorową pamięcią; filmowy kolaż utkany z chwil, spotkań, rozmów i miejsc czasów PRL. Zarówno warstwa wizualna, jak i dźwiękowa filmu działa jak podróż w czasie do miejsc już nieistniejących - mieszkań, sklepów, stacji kolejowych, przystanków tramwajowych i pensjonatów nad morzem. Wilczyński zaludnia ulice, tramwaje i sklepy przemysłowej Łodzi postaciami, skrawkami pamięci i szlagierami z dawnych lat, które przenoszą nas z powrotem do świata naszej młodości. Bohaterowie filmu, którymi są zarówno przyjaciele twórcy, jak i jego rodzina, wędrują przez labirynt pamięci reżysera, który swoją opowieścią przeciwstawia się ciemności i zapomnieniu.
Filmowym postaciom głosów użyczyli Krystyna Janda, Marek Kondrat, Małgorzata Kożuchowska, Gustaw Holoubek, Irena Kwiatkowska, Maja Ostaszewska, Barbara Krafftówna, Anna Dymna, Andrzej Wajda, Daniel Olbrychski, Tomasz Stańko, Tadeusz Nalepa, Andrzej Chyra i Anja Rubik. Kapitalnym dopełnieniem animacji Wilczyńskiego jest muzyka Tadeusza Nalepy. W filmie zostały wykorzystane jego klasyczne utwory oraz niepublikowane wcześniej materiały (zarówno solo, jak i z czasów Breakout), a sam Nalepa jest jednocześnie jednym z bohaterów opowieści.
Producentkami filmu są Agnieszka Ścibior (Bombonierka) i Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions). Koproducenci: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Instytut Adama Mickiewicza, EC1, Letko, Nolabel, Di Factory, Gigant Films. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybucja „Zabij to i wyjedź z tego miasta” w Polsce: Gutek Film.