Śmierć Witolda Pyrkosza wstrząsnełą nie tylko fanami serialu M jak miłość, w którym aktor przez 17 lat wcielał się w lubianego Lucjana Mostowiaka, ale także całym polskim środowiskiem filmowym. Dziś, w niedzielę 22 kwietnia przypada pierwsza rocznica śmierci tego zasłużonego aktora. Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć kilka ważnych faktów z życia Witolda Pyrkosza, które każdy fan polskiego kina i serialu M jak miłość powinien po prostu znać.
- Witold Pyrkosz rzucił palenie po 50 latach nałogu, po tym jak lekarz zagroził mu astmą, która w konsekwencji mogłaby przełożyć się na utratę zdolności mówienia
- Pamiętacie rolę pana Witolda w Janosiku? Słynnego Pyzdrę mogliśmy oglądać także w kultowej reklamie margaryny Kama
- Aktor w latach 1999–2006 był radnym powiatu piaseczyńskiego
- Swoją żonę Krystynę poznał w wieku 36 lat. Ona zaś miała wtedy zaledwie 17. Para pobrała się w 1964 roku i była ze sobą aż do śmierci pana Witolda
- Pan Witold urodził się 24 grudnia, ale babcia zmieniła mu datę w papierach na 1 stycznia. Zmieniła mu także miejsce urodzenia z Krasnystawu na Lwów. To pierwsze zrobiła po to, aby wnuczek uniknął wojska, a zmianę miasta urodzenia dlatego, że po prostu jej się nie podobała. Uroczo, prawda?
Witold Pyrkosz to nie tylko M jak miłość
Witold Pyrkosz zanim rozkochał w sobie miliony fanów hitowego serialu "Dwójki" zagrał w wielu innych produkcjach, które z miejsca wpisały się w klasykę rodzimego kina. Vabank, Alternaty 4, Janosik, Kingsajz, Czterej pancerni i pies to tylko niektóre filmy i seriale, w których brylował Pyrkosz.
Aktor nie tylko filmowy
Witold Pyrkosz to także wybitny aktor teatralny! Przez niemalże pół wieku występował na deskach wielu teatrów w całym kraju m.in. w Teatrze Polskim w Warszawie, Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie czy Teatrze Polskim we Wrocławiu.
Nagrody i odznaczenia
Za swoją bogatą twórczość Witold Pyrkosz otrzymał wiele nagród i odznaczeń m.in.:
- Dyplom Honorowy Towarzystwa Przyjaciół Wrocławia (1971)
- Odznaka Budowniczego Wrocławia (1972)
- Złoty Krzyż Zasługi (1974)
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1984)
- Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” (1984)
- Telekamera – nagroda w plebiscycie czytelników Tele Tygodnia w kategorii najlepszy aktor (2005)
- Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2009)
- Nagroda Honorowa „Jańcia Wodnika” za całokształt twórczości filmowej (2014)