Spis treści
- Stanisław Tym - kariera w kabarecie i teatrze
- Stanisław Tym jako aktor. Kultowe role i filmy, w których zagrał
- Stanisław Tym - życie prywatne
Stanisław tym zmarł 6 grudnia 2024 roku. Miał 87 lat. Artysta był jednym z najbardziej cenionych polskich aktorów i satyryków w naszym kraju. Przez wiele lat rozbawiał ludzi, a sam siebie określał zawodowym komediopisarzem. Swoją karierę rozpoczął jeszcze w 1958 roku, rozpoczynając studia na Wydziale Aktorskim PWST. Uczelni nigdy oficjalnie nie ukończył, ale w 1964 zdał w Warszawie eksternistyczny egzamin aktorski. Wszystko się zmieniło, gdy zatrudnił się jako bramkarz i szatniarz w warszawskim klubie "Stodoła". To był czas, kiedy zaczął pisać swoje teksty, a niedługo później występować kabarecie.
Stanisław Tym - kariera w kabarecie i teatrze
Z początkiem lat 60. aktor związał się z warszawskim Studenckim Teatrem Satyryków, w którym występował aż do 1972 roku. Co więcej, działał również jako dyrektor, reżyser i autor skeczy. Stanisław Tym był cenionym artystą i scenarzystą, czego dowodem jest współpraca na obu tych polach w kabaretach Owca, Dudek, Lopek, czy chociażby kabarecie Wagabunda.
Słynny skecz "Ucz się Jasiu" to także jego zasługa. Do tego napisał w swoim życiu wiele sztuk teatralnych, filmów i pojawiał się w słuchowiskach radiowych. W latach 80. zarządzał Teatrem Dramatycznym w Elblągu, w którym również reżyserował. Na przełomie lat 80. i 90. związał się z Teatrem Rampa, a w późniejszym czasie aktywnie działał w Teatrze Powszechnym.
Stanisław Tym jako aktor. Kultowe role i filmy, w których zagrał
Początkowo artysta był związany głównie z kabaretem, ale szybko zaczął romansować z kinem, pojawiając się nie tyle w roli scenarzysty, ale i przed kamerą. Nie da się ukryć, że największą popularność zyskał przez rolę pasażera bez biletu w filmie "Rejs" w reżyserii Marka Piwowskiego. Później pojawiał się u Andrzeja Wajdy i Stanisława Barei. Dziesięć lat po "Rejsie" zagrał w filmie "Miś", czyli jednej z najsłynniejszej i najbardziej docenionej polskiej komedii. Do roli Ryszarda Ochódzkiego wrócił jeszcze w "Rysiu" w 2007 roku. Oto wybrane role Stanisława Tyma:
- "Miś" jako Ryszard Ochódzki i węglarz Stanisław Paluch
- "Rozmowy kontrolowane" jako Ryszard Ochódzki
- "Ryś" jako Ryszard Ochódzki
- "Rejs" jako kaowiec
- "Nie ma róży bez ognia" jako Zenek
- "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" jako Tadeusz Dudała i Szymek
- "Brunet wieczorową porą" jako lakiernik Lucek (głos)
- "Niespotykanie spokojny człowiek" jako kapitan Tadeusz Zwoźniak
- "Smuga cienia" jako kupiec Jacobus
- "40-latek" jako Stasiek
Stanisław Tym - życie prywatne
Aktor urodził się 17 lipca 1937 w Małkini Górnej. Mężczyzna był związany z Anną Kokozow-Tym, która zmarła 4 lipca 2023 roku. Jego żona była scenografką, m.in. w Teatrze Dramatycznym w Elblągu. Zagrała także epizod w kultowym "Misiu". Wcieliła się wtedy w postać pasażerki lotu do Londynu. Kobieta stroniła od show-biznesu i spędzała czas w jednej z suwalskich wsi nad jeziorem Wigry, gdzie mieszkała wspólnie z mężem. Artysta miał również brata Antoniego, który także pojawił się w "Misiu" i "Rysiu". Przodek Stanisława Tyma, Daniel Tym, był ludwisarzem królewskim, który na zamówienie Władysława IV Wazy wykonał odlew posągu Zygmunta III Wazy.
Stanisław Tym uprawiał warzywa i był wegetarianinem. Był także wielkim miłośnikiem zwierząt. W 2008 roku wyznał, że chorował na raka. Przeszedł ciężką operację przewodu pokarmowego, ale ostatecznie wyzdrowiał. W ostatnim czasie można było zauważyć, jak porusza się za pomocą balkonika. Niestety 6 grudnia 2024 r. świat obiegła informacja o śmierci aktora. Nie podano do wiadomości publicznej przyczyny śmierci artysty. Zmarł w wieku 87 lat. Był aktywny zawodowo do końca swoich dni.