Co to jest sequel, prequel, reboot, spin-off? Często słyszymy, że powstanie spin-off jakiegoś serialu, czy remake kultowego filmu. Zdarza się, że widzowie potrafią mylić te pojęcia lub nawet nie wiedzą, co dokładnie oznaczają. Angielski to język używany na całym świecie, a zapożyczenia różnych angielskich słówek często pojawiają się nawet w języku polskim. Są takie terminy, których nie można też dosłownie przetłumaczyć, a nawet jeżeli można, to potrafią być długie i niewygodne. Hollywoodzka branża filmowa stworzyła uniwersalny słownik pojęć, z którego korzystają wszyscy filmowcy. Dzisiaj wyjaśniamy, co dokładnie oznaczają.
Prequel
Prequel to pokazanie wcześniejszych wydarzeń, które widzowie mogli zobaczyć w pierwszej części filmu. Często jest uzupełnieniem historii i pokazuje jak postacie się poznały lub po prostu opowiada wcześniejsze losy bohaterów.
Sequel
Krótko mówiąc, to kontynuacja historii. Sequel opowiada dalsze losy bohaterów z wcześniejszych części, pokazuje nowych, dopowiada dalszą część fabuły. Jeżeli jakiś serial dostaje swoją kontynuację, to mówimy wtedy o sequelu. Często są tworzone, by wykorzystać popularność konkretnej produkcji.
Remake
Nierzadko można usłyszeć, że jakiś wielki tytuł filmowy doczeka się remake'u. Ale co to właściwie oznacza? Remake to nic innego, jak stworzenie jeszcze raz tego samego dzieła. Najczęściej jest przeniesieniem konkretnego filmu do kraju z inną kulturą. Doskonałym przykładem może być Dom z papieru, który dostanie swoją koreańską wersję. Wydarzenia te same, bohaterowie i historia też, tylko inny grunt kulturowy.
Reboot
Wbrew pozorom, reboot i remake nie oznaczają tego samego. Reboot, to opowiedzenie znanej wszystkim historii, ale od innej strony. Całkowicie zeruje losy bohaterów, chronologię i przedstawia coś nowego. Dobrym przykładem jest film - "Batman: Początek".
Spin-off
To osobna historia jakiegoś konkretnego bohatera, którego mogliśmy zobaczyć w pierwowzorze. Najczęściej opowiada szerszą perspektywę drugoplanowych postaci. Może pokazywać akcję, która rozgrywa się przed lub w trakcie fabuły oryginału. Przykładem spin-offu jest prawnik z "Breaking Bad", który doczekał się własnej produkcji "Better Call Saul".