“Reżim” to satyryczny serial nakreślający nam historię życia w murach współczesnego autorytarnego reżimu, który zaczyna się rozpadać. Kanclerz Elena Vernham (Kate Winslet), która przez dłuższy czas nie opuszczała pałacu, popada w coraz większą paranoję i niestabilność. Zwraca się więc do nieprzewidywalnego żołnierza, Herberta Zubaka (Matthias Schoenaerts), jako swojego powiernika. W miarę jak wpływ Zubaka na kanclerz rośnie, Elena próbująca rozszerzyć swoją władzę zaczyna ją tracić, zarówno w pałacu jak i kraju.
SPRAWDŹ TEŻ: “Reżim” – mogła być druga “Sukcesja”, wyszła totalna farsa (RECENZJA)
“Reżim” – gdzie rozgrywa się akcja serialu?
Już pierwszy odcinek skłonił widzów do główkowania nad potencjalnym miejscem akcji. Sęk w tym, że rzeczone “państwo w Europie środkowej” nie zostało tu wymienione z nazwy – oczywiście nie bez przyczyny. Twórcy ulepili je bowiem ze zlepków różnych inspiracji. A któreż to państwa posłużyły za rzeczone inspiracje?
Serwis Screen Rant poczynił analizę, w wyniku której ustalił, na podstawie rozmaitych poszlak, że “Reżim” inspirowany jest m.in. Austrią i Niemcami (w końcu rządzi tu pani kanclerz), Finlandią (kopalnie kobaltu), Rosją (burak cukrowy jako narodowe warzywo) i Szwajcarią (ukształtowanie terenu i miejsce położenia).
Sama postać kanclerz Eleny Vernham zainspirowana została zaś przede wszystkim władcami Syrii, Rumunii i Rosji, co potwierdził sam twórca serialu, Will Tracy. I choć nie rzucił on konkretnymi nazwiskami, The New York Times wskazuje, że głównymi pierwowzorami byli tu z pewnością Nicolae Ceausescu i Władimir Putin.
“Reżim” – gdzie kręcono serial?
“Reżim” kręcono przede wszystkim w Austrii (m.in. pałac Schönbrunn, pałac Pallavicini, Pałac Miejski Liechtensteinów i rezydencja Hofburg) i Wielkiej Brytanii (Londyn i Watford).
“Reżim” – ile odcinków liczy serial i kiedy premiera finału?
Na “Reżim” składa się łącznie 6 odcinków, które ukazywać się będą co tydzień. Finał pojawi się zatem w ofercie HBO Max w dniu 7 kwietnia br.
SPRAWDŹ TEŻ: Najciekawsze serialowe premiery 2024 roku. Na które nowości i powroty warto zwrócić szczególną uwagę?