Spis treści
- Wielki sukces polskiego filmu. "Glorious Summer" ze światową premierą w USA
- "Glorious Summer" - o czym jest film? Fabuła i obsada
Wielki sukces polskiego filmu. "Glorious Summer" ze światową premierą w USA
"Glorious Summer" to produkcja w reżyserii Heleny Ganjalyan i Bartosza Szpaka. Aktorów, którzy stanęli za kamerą, możemy kojarzyć z wielu polskich filmów i seriali. Zaczynając od "Zielonej granicy", "#BringBackAlice", aż na "Broad Peak", "Legionach" i "Czułości" kończąc. Dla tego duetu nowa produkcja jest pełnometrażowym debiutem. I można powiedzieć, że tytuł zaliczy całkiem niezły start. Okazuje się, że film "Glorious Summer" jako jedyny polski film znalazł się w oficjalnej selekcji festiwalu SXSW w Taksasie. To właśnie tam zaliczy swoją światową premierę w towarzystwie tytułów z gwiazdroskimi nazwiskami w obsadzie. Zostanie pokazany w sekcji GLOBAL, znanej z odkrywania międzynarodowych talentów.
Festiwal SXSW znany jest także jako South by Southwest. To jedno z najważniejszych wydarzeń w Ameryce, jeżeli chodzi o kino niezależne. Każdego roku odbywa się tam wiele ciekawych premier, w których często pojawiają się hollywoodzkie gwiazdy. Na festiwalu dzieje się naprawdę sporo, od licznych występów i prezentacji, panele dyskusyjne, a nawet jest przestrzeń w programie na dziedziny związane z telewizją i muzyką. Festiwal SXSW odbywa się w tym roku 7-15 marca.
"Glorious Summer" - o czym jest film? Fabuła i obsada
Upalne lato, renesansowy pałac. Trzy kobiety trwają w beztroskim stanie zawieszenia, a enigmatyczny system spełnia wszystkie ich życiowe potrzeby - zapewnia jedzenie, rozrywkę i narzędzia do ciągłego samodoskonalenia. Istnieje tylko jedna zasada: nie wolno im przekroczyć otaczającego posiadłość muru.
Wkrótce jednak na idyllicznym obrazku pojawiają się rysy. Skupiony na welnessowych afirmacjach plan dnia zaczyna przypominać zniewolenie, a spod uśmiechów i pogodnej powierzchowności przebijają odkładane latami złość, gniew i palące pragnienie wolności. Bohaterki zaczynają komunikować się za pomocą własnego kodu i potajemnie "ćwiczą umieranie", desperacko usiłując wypracować plan ucieczki. Czy wychowane w wiecznej niedojrzałości kobiety będą w stanie przekroczyć granice, które wyznaczył im system?
Film został zrealizowany na taśmie 16mm, a za zdjęcia odpowiada Tomasz Woźniczka, mający na swoim koncie "Lipstick on the Glass", "Ukrytą sieć" oraz "Chleb i sól". W obsadzie pojawiają się Magdalena Fejdasz-Hanczewska ("Bo we mnie jest seks", "Bodo"), Helena Ganjalyan ("SNL Polska", "Zielona granica"), Daniela Komędera ("Bo we mnie jest seks") i Weronika Humaj ("Stulecie winnych", "Sami swoi. Początek", "Wataha").