Serial Krakowskie potwory

i

Autor: Robert Pałka/Netflix

POLSKI SERIAL JEDNYM Z NAJLEPSZYCH

Polacy nie docenili, a Amerykanie zachwyceni! Polski horror w czołówce rankingu

2024-10-18 14:25

Cudze chwalicie, swego nie znacie? Na to wygląda. Amerykański serwis Entertainment Weekly stworzył zestawienie najlepszych horrorów na Netfliksie. Na stronie możemy zobaczyć ranking najbardziej przerażających seriali, w którym znajduje się aż 21 pozycji. Wśród nich znalazł się nawet polski tytuł! Nie zgadniecie jaką produkcję wybrali.

Polskie filmy na Netflix mają się świetnie. Prawie każda nasza rodzima produkcja, która pojawi się w serwisie streamingowego giganta, jest tłumaczona na zagraniczne języki (czasem nawet dubbingowana) i pokazywana w różnych zakątkach świata. I można tutaj przywołać takiego "Boksera", "Kolory zła: Czerwień", czy niedawnych "Rozwodników". Ten ostatni tytuł oglądają nawet w Argentynie. Znajdzie się jeszcze kilka produkcji, które w ciągu ostatnich lat szczególnie dobrze radziły sobie za granicami Polski. O jednej z nich przypomnieli sobie teraz Amerykanie.

Zagraniczne role Piotra Adamczyka. Nie tylko Marvel!| To się kręci

"Krakowskie potwory" najlepszym horrorem na Netflix

W Polsce nie przyjął się jakoś wybitnie, na portalach filmowych zebrał niskie oceny, a za granicą jednak docenili i trafił nawet do pierwszej piątki! Serial "Krakowskie potwory" znalazł się na 4. miejscu najlepszych horrorów Netflixa według zestawienia Entertainment Weekly. Właściwie, tak patrząc na ten ranking, nie obejmuje on do końca tylko rasowych produkcji grozy, a produkcje, które mają w sobie elementy horroru i na swój sposób budzą przerażenie i niepokój. Nasz rodzimy tytuł został wyprzedzony przez "Nowy smak wiśni", "Black Mirror" i "Archiwum 81". Co ciekawe, w tyle za "Krakowskimi potworami" znalazły się "Dracula" z 2020 roku i Gabinet osobliwości Guillermo del Toro.

Jeśli szukasz mocno klimatycznego horroru, serial "Krakowskie potwory" na pewno spełni twoje oczekiwania. [...] W "Krakowskich potworach" efekty specjalne i charakteryzacja łączą się z umiejętnym oświetleniem oraz silnym poczuciem miejsca, przez co sam Kraków staje się swoistą skrzynką pełną tajemnic. W tym serialu wszystko jest zawsze mokre, akcja toczy się w środku nocy, a drogi prowadzą przez ciemne korytarze i mroczne zaułki. To, co czai się w ciemności, nie jest tylko sennym koszmarem, ale twoim prawdziwym lękiem." - czytamy na stronie Entertainment Weekly

O czym są "Krakowskie potwory"?

Główną bohaterką jest Alex - studentka pierwszego roku medycyny na prestiżowym Collegium Medicum w Krakowie. Dzięki ambicji i determinacji wyrwała się ze wsi z jednym celem: zacząć od nowa i za wszelką cenę udowodnić, że należy do wielkiego świata. Los Alex odmienia się całkowicie, gdy zostaje wybrana do elitarnej grupy studentów skupionej wokół światowej sławy patologa - profesora Zawadzkiego. Ku swojemu zdumieniu odkrywa, że pod przykrywką badań naukowych grupa zajmuje się zupełnie czymś innym. Alex zostaje wplątana w intrygę, która konfrontuje ją ze światem słowiańskich wierzeń, pradawnych potworów i żądnych krwi bóstw. 

W obsadzie znaleźli się m.in. Barbara Liberek, Andrzej Chyra, Stanisław Linowski, Mateusz Górski i Małgorzata Gorol. Serial jest dostępny do obejrzenia na Netflix.

Doktórka
Śląsk. 1974 rok. Doktor Jolanta Wadowska-Król odkrywa u dzieci ołowicę, niebezpieczną chorobę wywołującą szereg poważnych dolegliwości. Skala problemu okazała się ogromna. Przebadała blisko 5 tys. najmłodszych i kierowała na dalsze leczenie. Sama wiele ryzykowała. Historię „Doktórki od familoków” poznacie w kolejnym odcinku podcastu „Polska na ucho”. Autorką reportażu jest Natalia Czarnuch.
Natalia Czarnuch, Michał Poklękowski
Polska na ucho || Natalia Czarnuch, Michał Poklękowski