Po sukcesie pierwszej części, która zyskała uznanie młodej widowni i przez długi czas biła też rekordy popularności na platformie Netflix, twórcy postanowili kontynuować historię klasy IIIB oraz ich niekonwencjonalnego wychowawcy, Jana Sienkiewicza. Kontynuacja "Piepr*yć Mickiewicza 2" nie tylko pogłębia opowieść o znanych nam postaciach, ale także wprowadza zupełnie nowe wątki. Jednocześnie, nowa część wciąż kontynuuje misję, jaką postawili sobie twórcy – pokazuje aktualne problemy, z jakimi mierzy się współczesna młodzież.
Nieco kampowy, alternatywny styl tej produkcji w pełni koresponduje z jej tematyką, przez co "Piepr*yć Mickiewicza 2" pewnie i tym razem trafi głównie do młodych widzów. Nie oznacza to jednak, że obraz nie zachwyci starszej publiczności. Dla tych, którzy szkolne lata mają już dawno za sobą, spotkanie z Janem Sienkiewiczem i jego klasą będzie sentymentalnym powrotem do młodości. Oto 5 powodów, dla których warto zobaczyć tę produkcję na kinowych ekranach.
1. Polska odpowiedź na kultowe klasyki kina
Już po premierze pierwszej części filmu "Piepr*yć Mickiewicza" porównywano go do takich kultowych produkcji, jak "Młodzi gniewni", czy "Stowarzyszenie umarłych poetów". Sukces polskiej produkcji pokazuje, że schemat: zbuntowana młodzież i nieco dziwaczny nauczyciel – mentor wciąż działa, bez względu na czasy, w jakich żyjemy.
Nie da się ukryć, że polska rzeczywistość jeszcze bardziej trafia do widzów i sprawia, że mogą utożsamiać się z filmowymi bohaterami. W końcu przecież każdy z nas ma w sobie coś z Dantego, każdy przeżył szkolną miłość i młodzieńczy bunt i chyba nie ma osoby, która choć raz nie spotkałaby na swojej drodze nauczyciela z prawdziwą pasją, który zamiast budzić strach – inspirował.
2. Ten film sprawi, że każdy z nas znów poczuje się jak uczeń
Kto w zderzeniu z prozą dorosłego życia choć raz nie marzył, by cofnąć się w czasie do szkolnych lat, gdy największym dramatem był brak pracy domowej czy niezapowiedziana kartkówka. Film "Piepr*yć Mickiewicza 2" ponownie przypomni widzom cienie i blaski szkolnego życia.
Tym razem młodych buntowników dotkną miłosne dylematy, a także przejdą prawdziwą próbę tolerancji i otwartości. Okazuje się bowiem, że do klasy IIIB dołączy nowy uczeń ze spektrum autyzmu. Nieco dziwny, ale piekielnie inteligentny Korek szybko odnajdzie się w ekipie Dantego. Kolejne spotkanie z bohaterami filmu upłynie pod znakiem dojrzewania emocjonalnego oraz akceptacji własnych pragnień. Kto z nas tego nie przeżywał!
3. Młodzież kontra dorośli. Kto tym razem wygra walkę pokoleń?
Wydawałoby się, że dzięki wsparciu wychowawcy problemy IIIB są już zażegnane. Nic bardziej mylnego. „Najbardziej problemowa” klasa tym razem musi stawić czoła nowemu wicedyrektorowi Bobikowi, który widzi w nich jedynie źródło demoralizacji i problemów. Na szczęście, nastolatki mogą liczyć na pomoc niezawodnego Jana Sienkiewicza, kuratorki Ireny oraz szkolnego księdza. Przewidujemy kolejny happy end z ważnym morałem!
4. Doborowa obsada
Atutem zarówno pierwszej, jak i drugiej części tej produkcji jest jej aktorstwo. Dawid Ogrodnik jako Sienkiewicz i Hugo Tarres jako Dante tworzą duet, od którego nie można oderwać oczu. Świetną robotę wykonują przed kamerą także dwie doświadczone aktorki – Weronika Książkiewicz i Anna Szymańczyk oraz debiutująca młodzież, która na ekranie wypada bardzo autentycznie. Oglądając perypetie uczniów, szczerze wierzymy w ich problemy – a to przecież najlepszy komplement, jaki może otrzymać film.
5. Styl i warstwa muzyczna
Film Sary Bustamante-Drozdek pod wieloma względami nawiązuje do kina alternatywnego, jednocześnie nie zatracając przy tym przystępnego charakteru. W warstwie wizualnej i dźwiękowej "Piepr*yć Mickiewicza 2" również nie zawodzi. Podobnie, jak w pierwszej części, znajdziemy tu dynamiczne utwory hip-hopowe, które w połączeniu z ciekawym montażem nadają całości bardzo współczesny charakter.
Czy "Piepr*yć Mickiewicza 2" odniesie podobny sukces jak pierwsza część? Patrząc na reakcje młodych widzów i świeżość oraz lekkość w podejściu do tematu, kontynuacja także ma szansę poszybować na szczyty rankingów popularności, a także na stałe wpisać się w kanon filmów o młodzieży.
Obraz trafi do kin już 24 stycznia br. Czekamy na premierę!