Spis treści
- Dwa polskie filmy wśród najlepszych na świecie. Amerykanie się rozpływają
- Ten film stworzyli Polacy. Znalazł się na liście najlepszych w historii
Dwa polskie filmy wśród najlepszych na świecie. Amerykanie się rozpływają
Z początkiem lutego 2025 r. portal The Hollywood Reporter opublikował listę 40 najlepszych antyfaszystowskich filmów wszech czasów. Na liście znalazły się takie tytuły jak kultowa "Casablanca", "The Grand Budapest Hotel" Wesa Andersona, "Bękarty wojny" od Quentina Tarantino, "Jojo Rabbit", a nawet... aż dwa polskie filmy. W zestawieniu wyróżniono film "Europa Europa" Agnieszki Holland oraz "Idę" Pawła Pawlikowskiego, która ma na swoim koncie Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.
Amerykanie o filmie polskiej reżyserki napisali, że jest to "niesamowita i niebywale prawdziwa opowieść", jednocześnie podkreślając, że ze świecą szukać tak oryginalnej historii i tak świetnie zilustrowanego absurdu faszystowskiej ideologii rasowej. Z kolei w przypadku "Idy" podkreślono, że wybitne dzieło Pawlikowskiego nie daje odpowiedzi na tacy, zmusza do myślenia i do tego jest wybitnie nakręcone w oszałamiającej czerni i bieli, którą reżyser wykorzystał także w "Zimnej wojnie". Ale to jednak nie wszystko!
Polecany artykuł:
Ten film stworzyli Polacy. Znalazł się na liście najlepszych w historii
W zestawieniu The Hollywood Reporter znajdziemy filmy "Europa Europa" oraz "Idę", ale to nie wszystkie polskie smaczki na liście. Wśród najlepszych produkcji wymieniono także "Strefę interesów", która może pochwalić się dwoma Oscarami. Przypomnijmy, że to polska koprodukcja w reżyserii Jonathana Glazera. Film w całości został nakręcony w naszym kraju i pracowało przy nim ponad 110 polskich twórców. "Strefę interesów" kręcono w Oświęcimiu, na teranie willi Hössa oraz w ważnych obiektach Jeleniej Góry: ratuszu, pałacu Pałac Schaffgotschów w Cieplicach oraz Bazylikach Św. Erazma oraz Św. Pankracego za Murami.
Wśród polskich twórców obrazu znaleźli się m.in.: Joanna Kuś (scenografia), Waldemar Pokromski (charakteryzacja), Małgorzata Karpiuk (kostiumy), Małgorzata Bereźnicka (kierowniczka produkcji, Extreme Emotions), Bartek Raiński (koproducent) i Stanisław Cuske (operator). Obraz do polskich kin wprowadził Gutek Film.