"Niepewność" to serial, który przenosi z jednej strony przenosi nas do 1831 roku, ale i nie brakuje w nim miłosnych retrospekcji z życia najsłynniejszego polskiego wieszcza. Nowy serial możemy oglądać od 23 listopada 2024 r. na kanale TVP1. Harmonogram emisji jasno pokazuje, że w tym przypadku mamy znowu styczność z mini-serią, bo cała ekranowa historia zakończy się w przeciągu 5 tygodni. O czym dokładnie jest serial i jak prezentuje się obsada? Przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.
"Niepewność" - obsada. Kto gra w serialu?
Serial opowiada o płomiennym romansie Adama Mickiewicza z Marylą Wereszczakówną, który zainspirował powstanie jednego z najważniejszych zbiorów polskiej poezji – "Ballady i romanse". W realizację tej historii zaangażowano znane polskie gwiazdy kina i telewizji. Adama Mickiewicza gra Nikodem Rozbicki, Konstancję – Weronika Janosz, a Marylę – Aleksandra Piotrowska. Reżyserem produkcji jest Waldemar Szarek, znany już z pełnometrażowej adaptacji tej historii "Niepewność. Zakochany Mickiewicz". Kto jeszcze występuje? Oto obsada serialu "Niepewność":
- Nikodem Rozbicki jako Adam Mickiewicz
- Weronika Janosz jako Konstancja Łubieńska
- Aleksandra Piotrowska jako Maryla Wereszczakówna
- Jakub Świderski jako ksiądz Cieśliński
- Karolina Chapko jako doktorowa Kowalska
- Antoni Sałaj jako Tomasz Zan
- Adrian Zaremba jako Michał Wreszczak
- Dorota Landowska
- Ewa Błaszczyk
- Marianna Janczarska
"Niepewność" - o czym jest?
Latem 1831 roku, w trakcie powstania listopadowego, Adam Mickiewicz decyduje się na ryzykowną podróż z zaboru pruskiego do Królestwa Polskiego, by wesprzeć walczących rodaków. Droga ta okazuje się pełna niebezpieczeństw – na granicy, nad rzeką Prosną, unika schwytania przez rosyjskich Kozaków, a wkrótce potem zostaje zatrzymany przez pruskich żołnierzy. Po ucieczce znajduje schronienie na plebanii, gdzie poznaje Konstancję Łubieńską, właścicielkę pobliskiego pałacu, która pomaga mu zorganizować dalszą podróż. Ich współpraca szybko przeradza się w bliższą relację.
Pod wpływem rozmów z Konstancją Mickiewicz wraca wspomnieniami do przeszłości. Opowiada o swojej młodzieńczej miłości do Maryli Wereszczakówny, z którą spędził niezapomniane chwile w jej rodzinnym majątku, a także o swoich latach studenckich w Kownie i przyjaźniach, które zrodziły jego pragnienie wolnej Polski. W tych burzliwych momentach poeta odnajduje siłę w swoim talencie, uświadamiając sobie, że słowa mogą być równie potężnym orężem w walce o niepodległość.