Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 Bruksela

i

Autor: Materiały prasowe

Filmy

Najlepszy film wszech czasów dostępny teraz bezpłatnie w Polsce. To pozycja obowiązkowa dla każdego kinomaniaka

2025-01-13 13:43

„Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 Bruksela” Chantal Akerman, uznany w prestiżowym rankingu „Sight and Sound" za najlepszy film wszech czasów jest dostępny za darmo na platformie ARTE.tv. To przełomowe dzieło zostało wybrane numerem jeden przez rekordową liczbę 1639 krytyków i ekspertów filmowych z całego świata, stając się pierwszym filmem wyreżyserowanym przez kobietę, który zdobył ten tytuł.

Spis treści

  1. „Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 Bruksela”- film przełomowy
  2. Rewolucja w kinie feministycznym: Chantal Akerman i jej nowatorskie dzieło
  3. „Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 Bruksela” - gdzie obejrzeć?

„Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 Bruksela”- film przełomowy

Od 1952 roku magazyn „Sight and Sound” publikuje co dekadę ranking najważniejszych dzieł kinematografii. W przeszłości na szczycie listy znalazły się takie pozycje jak „Obywatel Kane” Orsona Wellesa czy „Zawrót głowy” Alfreda Hitchcocka. Zwycięstwo filmu Chantal Akerman podczas ostatniej edycji tego rankingu w 2022 roku było prawdziwym przełomem, nie tylko ze względu na płeć reżyserki, ale też awangardowy charakter dzieła.

Powstała w 1975 roku produkcja to ponad trzygodzinna obserwacja życia samotnej matki, której pozornie uporządkowana codzienność zaczyna wymykać się spod kontroli. Tytułowa Jeanne Dielman, w której rolę wcieliła się Delphine Seyrig, spędza dni na wykonywaniu rutynowych czynności domowych: gotowaniu, sprzątaniu i opiece nad synem. By się utrzymać, przyjmuje w swoim mieszkaniu klientów, traktując prostytucję jako jeden z wielu elementów codzienności. Akerman mając zaledwie 25 lat stworzyła hipnotyzujący portret kobiecej egzystencji, niezwykle precyzyjnie rejestrując każdy gest bohaterki. Użyła przy tym nowatorskich technik filmowych, przełamując ówczesne zasady narracji. Ustawiona frontalnie kamera przez długie minuty pokazuje czynności takie, jak obieranie ziemniaków czy przygotowywanie sznycla, nadając im hipnotyczny charakter i niemal mistyczny wymiar. Jednak ta monotonia codzienności stopniowo zaczyna pękać, prowadząc do zaskakującego finału.

ZOBACZ TAKŻE: Polscy aktorzy zagrali u boku światowych gwiazd

Rewolucja w kinie feministycznym: Chantal Akerman i jej nowatorskie dzieło

Dzieło Chantal Akerman jest uznawane za jeden z najważniejszych obrazów kina feministycznego. Reżyserka po raz pierwszy w historii głównym tematem uczyniła to, co na co dzień niezauważalne – niewidoczną rutynę gospodyni domowej, na pierwszym planie pokazując czynności zazwyczaj stanowiące jedynie tło fabuły. Jak sama mówiła: „Mam reputację trudnej, a to dlatego, że interesuje mnie codzienność i ją chcę pokazywać. Tymczasem ludzie chodzą do kina głównie po to, by od codzienności uciec”.

Choć produkcja ta od lat cieszy się uznaniem krytyków, w Polsce pozostawał praktycznie niedostępna dla szerszego grona odbiorców. Teraz dzięki platformie ARTE.tv pod linkiem: Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 Bruksela każdy ma możliwość obejrzenia tego przełomowego dzieła w polskiej wersji językowej. To produkcja, która na zawsze zmieniła sposób myślenia o tym, czym może być kino.

Najlepsze filmy z Audrey Hepburn - sprawdź w galerii

„Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 Bruksela” - gdzie obejrzeć?

Film „Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 Bruksela” jest dostępny na ARTE.tv w ramach przeglądu twórczości Chantal Akerman, pionierki feminizmu i jednej z najważniejszych twórczyń europejskiego kinematografii. Jej produkcje, przesiąknięte pragnieniem odnalezienie więzi z żydowskim, utraconym dziedzictwem, poruszają często tematy kobiecej i homoseksualnej tożsamości. Inne obrazy tej reprezentantki wojowniczego i głęboko osobistego kina można obejrzeć klikając w link: Filmy Chantal Akerman - Kino | ARTE po polsku.

Gladiator 2 - PRAWDA i FIKCJA. Ile film ma wspólnego z historią? | To się kręci