Co jakiś czas pojawiają się informacje o tym, że Kościół uznał dany film - lub zamieszczone w nim wątki - za antykościelne. Choć nie wszyscy zawsze zgadzają się z taką oceną, w przypadku poniższych filmów, ich antyklerykalna wymowa nie podlega raczej dyskusji. Oto 5 filmów, które przedstawiają Kościół w obrazoburczy sposób.
Horrory, których nikt nie jest w stanie obejrzeć do końca. Przejdziesz przez tę listę? [18+]
Najbardziej antyklerykalne filmy
Zbrodnia Ojca Amaro (2002)
Młody ksiądz rozpoczyna pracę w niewielkiej meksykańskiej parafii. Poznaje tam niezwykle pobożną nastolatkę, u której pasja religijna przeradza się w namiętność - między nią a księdzem nawiązuje się płomienny romans. Film pokazuje też m.in. księży współpracujących z handlarzami narkotyków i zamieszanych w pranie brudnych pieniędzy.
Stygmaty (1999)
Frankie jest zwyczajną dwudziestokilkulatką. Pewnego dnia na jej ciele zaczynają pojawiać się stygmaty, a wokół niej dzieją się dziwne, niewyjaśnione zjawiska. Sprawą zaczyna interesować się Watykan - księżom zależy na tym, aby zatuszować sprawę. Okazuje się bowiem, że Frankie poznała prawdę o Kościele, którą kler będzie chciał jak najszybciej ukryć.
Siostra Mary (2002)
Fanatycznie wierząca siostra Mary musi zmierzyć się z czworgiem byłym uczniów. Jako dorośli zjawiają się w jej szkole podczas wigilii Bożego Narodzenia. Okazuje się, że poglądy siostry Mary, które im wpajała, w bardzo negatywny sposób wpłynęły na ich dalsze życie.
Nocny recepcjonista - oglądaj online za darmo serial z gwiazdorską obsadą
Ksiądz (1994)
Historia dwóch księży pracujących w jednym z niewielkich kościołów w Liverpoolu. Starszy ma romans ze swoją gospodynią i wyznaje lewicowe poglądy, młodszy z kolei jest homoseksualistą i chadza do klubów gejowskich. Mimo życia w ewidentnej sprzeczności z zasadami Kościoła obaj bardzo dbają o swoją parafię i jej wiernych.
Siostry magdalenki (2002)
Historia czterech dziewczyn, które trafiły do zamkniętego zakładu prowadzącego przez siostry zakonne. Trafiły tam z powodu 'przewinień' takich jak np. urodzenie nieślubnego dziecka. W zakładzie są zmuszone do ciężkiej pracy w pralni, a za nieposłuszeństwo dotkliwie karane - zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach.