Światowa premiera "Marii Callas" odbyła się w ramach 81. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, w sierpniu 2024 roku. Od stycznia film, który ma szansę na Oscara za zdjęcia, trafia na ekrany kin w kolejnych krajach. Teraz przychodzi czas na Polskę.
"Maria Callas" w polskich kinach od 7 lutego
Dramat biograficzny miał już kinowe premiery w Wielkiej Brytanii i Irlandii, a w najbliższych dniach zawita na ekrany również w Polsce i Niemczech. Dzieło Pablo Larraína opowiada historię amerykańskiej śpiewaczki sopranowej greckiego pochodzenia. Na niedługo przed śmiercią tytułowa bohaterka powraca do Paryża, by rozliczyć się z własną tożsamością. W rolę Marii Callas wcieliła się Angelina Jolie. To już kolejny film Larraína dotyczący wydarzeń z życia słynnych kobiet XX wieku. Wcześniej nakręcił on m.in. "Spencer" o losach księżnej Diany czy "Jackie" o życiu byłej Pierwszej Damy po zamachu na prezydenta Kennedy'ego.
Nominacja do Oscara
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nominacje do tegorocznych Oscarów 23 stycznia. "Maria Callas" walczy o nagrodę w kategorii "Najlepsze zdjęcia". Operatorem na planie był Edward Lachman. O statuetkę dramat będzie konkurować z filmami "The Brutalist", "Diuna: Część druga" i "Nosferatu", a także z "Emilią Pérez", nominowaną do Oscara aż 13 razy.
Poza najsłynniejszą nagrodą filmową "Maria Callas", dzięki Angelinie Jolie, zdobyła nominacje także do Złotego Globu ("Najlepsza aktorka w dramacie") i Irlandzkiej Nagrody Filmowej ("Najlepsza aktorka zagraniczna"). Na festiwalu w Wenecji film walczył o Złotego Lwa w głównym konkursie, przegrywając z "W pokoju obok".