Shrek 2

i

Autor: Mary Evans Picture Library/East News

Lista filmów zakazanych na świecie z najbardziej nieprawdopodobnych powodów

2019-05-02 11:53

Choć może być ciężko nam w to uwierzyć, w pewnych krajach nie można obejrzeć naprawdę wielu ogólnodostępnych w Polsce filmów. Zobaczenie niektórych z nich jest zabronione np. ze względu na wyjątkowo brutalne sceny przemocy lub dosłowne sceny erotyczne. Jednak część z filmów jest zakazana z powodów, które mogą wydawać nam się zupełnie absurdalne.

Lista filmów zakazanych w różnych krajach świata. Z jakich powodów zostały zabronione? Co ciekawe, na listę zakazanych filmów zostały wpisane nawet... niektóre filmy dla dzieci! Czy faktycznie sobie na to zasłużyły? Patrząc na tę listę, można mieć spore wątpliwości co do zasadności takiej decyzji...

Simpsonowie: Wersja kinowa (2007)

Film został zabroniony w Mjanmie z powodu... 'zestawienia kolorów czerwonego i żółtego'. W tym kraju połączenie tych dwóch barw przypisywane jest rebeliantom i utożsamiane ze wspieraniem ich poglądów i działań.

Pięćdziesiąt twarzy Greya (2015)

Choć bez problemu można znaleźć sporo filmów, w których sceny erotyczne są znacznie odważniejsze niż w Greyu, to właśnie zbyt duża ilość seksu w filmie była powodem zablokowania jego dystrybucji. I to nie w jednym, a w kilku krajach, wśród których znalazły się m.in. Indonezja, Kambodża, Kenia, Malezja czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Wskaż brakujący wyraz w tytule polskiego filmu

Pytanie 1 z 10
"Pitbull: Niebezpieczne _________"

Hostel (2005)

Ten krwawy horror jest co prawda bardzo brutalny, jednak to nie graficzne sceny przemocy były powodem, dla którego obie jego części zostały zakazane na Ukrainie. Film opowiada historię dwóch mężczyzn, którzy w hostelu na Słowacji padają ofiarami siatki przestępców pozwalających bogatym ludziom torturować swoich gości za pieniądze. Hostel został zabroniony na Ukrainie, ponieważ przedstawia Europę Wschodnią jako miejsce, gdzie takie praktyki mają miejsce.

Shrek 2 (2004)

Z pozoru zupełnie niegroźny film o zielonym ogrze także został na pewien czas zabroniony. Wszystko z powodu żartu z izraelskiego komika Davida D'Ora, który pojawił się w hebrajskiej wersji filmu. Mężczyzna zdecydował się na podjęcie kroków prawnych, co zablokowało możliwość obejrzenia filmu w Izraelu.

Wielka Przygoda Barneya (1998)

Barney to niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych fioletowy dinozaur, który jest bohaterem programów dla dzieci. Pełnometrażowa wersja filmu z jego udziałem została zakazana w Malezji - produkcja ta została tam po prostu uznana za nieodpowiednią dla młodych widzów. Dokładnego wyjaśnienia jak dotąd nie podano.