Jean-Luc Godard urodził się w 1930 roku w Paryżu, lecz dorastał w Szwajcarii. Po zakończeniu edukacji zaczął uczęszczać do klubu dla miłośników kina, gdzie poznał innych współtwórców kina Nowej Fali. Początkowo pisał dla magazynów filmowych, w których zamieszczał niekonwencjonalne i obrazoburcze artykuły na temat legend kina. Sam jednak marzył o tworzeniu filmów i gdy już zaczął, szybko okrzyknięto go architektem rewolucji w kinie, który nie bał się eksperymentować i stale wychodził na przeciw tradycyjnej konwencji kina zarówno francuskiego, jak i hollywoodzkiego.
Jean-Luc Godard nie żyje - kim był słynny reżyser?
Jean-Luc Godard przejdzie do historii jako człowiek, który na zawsze odmienił branżę filmową, inspirując rzesze kolejnych twórców (z Quentinem Tarantino i Martinem Scorsese na czele). W trakcie swojej wieloletniej kariery otrzymał szereg nagród (podbijał zwłaszcza festiwale w Cannes i Wenecji), oraz zapracował na tytuł jednego z najwybitniejszych reżyserów w dziejach kinematografii. Francuski filmowiec zmarł we wtorek 13 września 2022 roku, w wieku 91 lat. Smutne wieści przekazał francuski dziennik Libération.
Jean-Luc Godard, twórca totalny, o tysiącu żyć, płodnym dorobku, ucieleśnienie sprzeczności sztuki w ciągłym poszukiwaniu, zmarł we wtorek 13 września, w wieku 91 lat. Pozostawia po sobie karierę usianą arcydziełami i nieporozumieniami, które uczyniły go za życia legendą - czytamy w oświadczeniu.
Jean-Luc Godard nie żyje - najwybitniejsze dzieła reżysera
Przez lata Jean-Luc Godard pracował na swoje miejsce wśród ikon kina, zasypując świat szeregiem fenomenalnych filmów. Dziś, by uczcić jego pamięć, przedstawiam jego pięć największych dokonań.
"Do utraty tchu"
Bez dwóch zdań najsłynniejsze dzieło w dorobku Jean-Luc Godarda. "Do utraty tchu" nakreśla nam losy młodego mężczyzny, który uciekając skradzionym autem zabija policjanta. Świadomy tego, że wkrótce ruszą za nim w pościg wszystkie służby tego kraju, udaje się do Paryża, by odebrać dług umożliwiający mu ucieczkę z kraju. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy dłużnik znika bez śladu.
"Żyć własnym życiem"
Tym razem śledzimy losy młodej kobiety imieniem Nana, którą znudziło już życie w biedzie, zatem postanowiła się prostytuować. Stale żywiła przekonanie, że kontroluje sytuację i w każdej chwili może przestać, jednak z czasem zaczęła wikłać się w coraz bardziej zawiłe zależności.
"Kobieta jest kobietą"
Musicalowa komedia o striptizerce, która zapragnęła zostać matką. Gdy okazuje się, że jej partner nie podziela tego marzenia, kobieta znajduje innego "pomocnika". Wybór pada na ich wspólnego znajomego, co - jak się zapewne domyślacie - prowadzi do wielu tragikomicznych wydarzeń.
"Pogarda"
Jean-Luc Godard prezentuje studium rozpadu małżeństwa scenarzysty Paula i jego żony Camille. Gdy praca na planie filmowym Paula zaczyna się komplikować, Camille powoli odkrywa, że zamiast miłości czuje do niego już tylko pogardę.
"Szalony Piotruś"
Tym razem Jean-Luc Godard zabiera nas w szaloną podróż dwojga kochanków - Marianne i Ferdynanda zwanego Piotrusiem - którzy przemierzają Francję dopuszczając się licznych przestępstw, jednocześnie kontemplując nad trudami życia.