„Gra z Cieniem” to rozgrywająca się w stalinowskiej Polsce, a sięgająca korzeniami czasów wojny szpiegowsko-miłosna historia brawurowej ucieczki z więzienia lekarki. W tej roli widzowie zobaczą Natalię Rybicką – Helena Bielawska to utalentowany chirurg, córka znanego przedwojennego lekarza, taterniczka. Po wojnie kończy studia medyczne i zostaje zatrudniona w łódzkiej klinice profesor Porady (Ewa Wiśniewska). Szybko staje się jednym z najlepszych fachowców w szpitalu. Po niesłusznym oskarżeniu o morderstwo zostaje skazana i osadzona w więzieniu. Zagraża jej także Urząd Bezpieczeństwa, prowadzący śledztwo w sprawie groźnego szpiega pod pseudonimem Cień… W więzieniu poznaje m.in. Staszkę Andrus (Kinga Preis), góralkę, przemytniczkę. Helena, bojąc się o życie swoje i kilkuletniego syna Pawła, postanawia uciec z kilkoma towarzyszkami. Z pomocą przychodzi im kilka osób z zewnątrz, w tym Witold (Marcin Hycnar) przedwojenna miłość Heleny, major UB, który po wojnie zostaje oficerem komunistycznych służb polskich. Ponadto gra idzie o wielką stawkę – czy centrala wywiadu w Londynie dostanie informację o wielkości wydobycia uranu w Polsce, którą uzyskał „Cień”?
„Gra z Cieniem” - aktorzy i bohaterowie
Natalia Rybicka jako Helena Bielawska
Utalentowany chirurg, córka znanego przedwojennego lekarza, taterniczka. W czasie wojny przeżyła wielką miłość do partyzanta JERZEGO SZTYLLERA (alias WITOLDA KOSKA). Po jego zniknięciu okazało się, że jest w ciąży. Na prośbę matki godzi się wyjść za mąż za znacznie starszego od siebie sąsiada – Bielawskiego, który daje nazwisko jej synowi, PAWŁOWI. Kończy studia medyczne i zostaje zatrudniona w łódzkiej klinice PROFESOR PORADY. Szybko staje się jednym z najlepszych fachowców w szpitalu. Wyznacznikami jej postępowania są szczerość, uczciwość i prostolinijność, a dane słowo jest dla niej obowiązkiem, z którego nie można się po prostu zwolnić.
Marcin Hycnar jako Witold Kosek (Jerzy Sztyller)
Major UB. W czasie wojny niemiecki kolaborant, który przeniknął do AK-owskiej partyzantki, w której poznał HELENĘ. Ma słabość do kobiet i duże powodzenie. Sprytny, ambitny, inteligentny, przystojny, bezwzględny i nielojalny. Zrobi wszystko dla kariery. Po wojnie zostaje komunistycznych służb polskich. Osobowość i charakter KOSKA stanowią psychologiczny kalejdoskop. To człowiek-kameleon.
Grzegorz Małecki jako Tomasz Porada
Scenograf, syn profesor Porady. Za jej namową wrócił po wojnie z Francji do Polski, z której później nie mógł już wyjechać. Winą za to obarcza matkę, którą uważa za konformistkę i gardzi jej politycznymi powiązaniami. Nie chce żyć w zakłamaniu, jak ona. Podrywacz i bon vivant, ale kiedy zakochuje się w HELENIE, kocha po raz pierwszy w życiu. HELENA różni się od większości znanych mu kobiet - jest niezależna, odważna i zagadkowa, dlatego fascynuje TOMASZA.
Karolina Gruszka jako Nina Nielsen (Janina Geller)
Córka przedwojennego żydowskiego bankiera, przyjaciela ojca HELENY. Podczas wojny trafia z rodzicami do Auschwitz. Tylko jej udaje się przeżyć. Po wojnie kończy za granicą studia muzyczne i wychodzi za mąż za znacznie starszego od siebie duńskiego dyplomatę LARSA NIELSENA. NINA jest urzekająco piękna, czarująca i umie te atuty sprytnie wykorzystywać. Przypomina trochę Matę Hari – dla takich kobiet mężczyźni tracą głowy.
Anna Dereszowska jako ministrowa
Femme fatale, piękna i wyzwolona żona ministra, który ją traktuje źle, ale trzyma w domu jako trofeum. Ona go zdradza, nie bacząc na konwenanse i bezpieczeństwo. Można powiedzieć, że zagrożenie to dla niej najlepszy afrodyzjak.
Ewa Wiśniewska jako profesor Porada
Szefowa kliniki w Łodzi. Przedwojenna komunistka. Przed wojną pracowała w szpitalu z ojcem HELENY. Po wojnie zatrudnia ją w swojej klinice, której prowadzenie dostała ze względu na przeszłość i przekonania polityczne. Ma wysoko postawionych przyjaciół. Mentorka i protektorka HELENY,
Kinga Preis jako Staszka Andrus
Góralka. Przemytniczka. STASZKA zostaje skazana na 10 lat za handel dewizami. Jest silna – fizycznie i psychicznie, energiczna i prostolinijna. Honorowa i tego samego oczekuje od innych. Troskliwa matka, lojalna przyjaciółka. Umie stanąć w obronie słabszego, a za „swoimi” gotowa jest pójść w ogień. Zna dobrze więzienne realia, bo siedziała przed i po wojnie – i dobrze sobie w nich radzi. Po góralsku sprytna, odważna, pomysłowa, odpowiedzialna i zawzięta. Nie spocznie, póki nie odpłaci wrogom za krzywdę.
Polecany artykuł:
Julia Wyszyńska jako Pola Niedzielan
Bardzo ładna, wielkie powodzenie u mężczyzn. Jest luksusową dziewczyną do towarzystwa. Początkowo unika kontaktu ze współwięźniarkami, nie darzy sympatią BASI, która na każdym kroku przypomina jej o przeszłości. Mur, jaki POLA wzniosła wokół siebie, zaczyna jednak kruszeć, kiedy okazuje się, że zarówno jej, jak i innym więźniarkom grozi śmiertelne niebezpieczeństwo.
Elżbieta Zajko jako Basia Lewocka
Przed uwięzieniem konduktorka na kolei. Razem z mężem działa w konspiracyjnej organizacji niepodległościowej. Jest w ciąży, kiedy najpierw zostaje aresztowany ŁUKASZ, a później ona. Dostaje 10 lat, jej mąż – wyrok śmierci.
Alicja Stasiewicz jako Iga Broussard
IGA jest osobą zagadkową. Przed uwięzieniem pracuje jako bibliotekarka w Gdańsku. Wychodzi za mąż za pracownika tamtejszego Instytutu Francuskiego, który po tzw. „sprawie Robineau” zostaje wydalony z Polski. Zostaje oskarżona o szpiegostwo na rzecz Francji i skazana na 10 lat więzienia. Wydaje się, że cierpi na chorobę psychiczną, może schizofrenię.
Weronika Warchoł jako Marta Zuchowicz
Studentka AWF, lekkoatletka, komunistka, aktywistka ZMP. Nieco naiwna, bezkrytycznie wierzy w komunizm pod przywództwem Bieruta, którego uważa za niezłomnego i prawego bojownika o „lepszą przyszłość”. MARTA wierzy, że Bierut nie wie o aresztowaniach i torturach, a sprawcami całego zła są ludzie z jego otoczenia.
Marcin Czarnik jako Adam Dubelski
Człowiek BARTMANA, przydzielony KOSKOWI do pomocy w sprawie „Cienia”. Jednocześnie ma obserwować KOSKA i zbierać na niego „haki”. W rzeczywistości jest zakamuflowanym „śpiochem”, agentem rządu londyńskiego. Inteligentny, cierpliwy i opanowany, udaje gorliwego służbistę i komunistę. W chwilach decydujących, jak w dniu ucieczki więźniarek, działa szybko, sprawnie i skutecznie.
Wiesław Cichy jako Jakub Bartman
Pułkownik UB. Szef Departamentu I (kontrwywiadu). Przełożony KOSKA i DUBELSKIEGO. Dobrze wykształcony, przedwojenny komunista. Inteligentny i bezwzględny. Starannie skrywa swoje inklinacje homoseksualne, mniej zamiłowanie do luksusu. Od początku nienawidzi KOSKA, który jest człowiekiem oddelegowanym do śledztwa w sprawie „Cienia” przez ministra, przedstawiciela wrogiej Bartmanowi frakcji politycznej wewnątrz partii.
Roman Frankl jako Lars Nielsen
Attaché kulturalny ambasady duńskiej, mąż NINY. Przed wojną pracował w Polsce jako korespondent duńskiej prasy. LARS nie wie o jej szpiegowskim zadaniu odnalezienia „Cienia”. Udaje, że toleruje jej miłostki, choć w istocie jest z tego powodu głęboko nieszczęśliwy i zazdrosny.
Iwan Małachow jako Paweł Bielawski, syn Heleny
Zna ojca jedynie z opowiadań matki. Brakuje mu go. Po aresztowaniu HELENY i śmierci babci wie, że przed zamknięciem w domu dziecka może uchronić go jedynie TOMASZ, za którym wcześniej nie przepadał. Ucieka więc, by znaleźć u niego schronienie. Nieoczekiwanie znajduje sprzymierzeńca w osobie złodziejaszka CYGANA.