Miłość Larsa

i

Autor: youtube.com/user/oldhollywoodtrailers screen youtube.com

Filmy o chorobach psychicznych. Nie zapomnicie ich długo po obejrzeniu

2018-10-23 15:53

Te produkcje poruszają temat chorób psychicznych w taki sposób, że o losach ich bohaterów rozmyśla się jeszcze bardzo, bardzo długo.

Filmy o chorobach psychicznych poruszają bardzo trudny i złożony temat. Twórcy filmów, które znalazły się na tej liście, w bardzo dogłębny sposób pokazali, jak wygląda życie osób, które zmagają się z problemami psychicznymi. Jednocześnie w żaden sposób ich nie osądzając ani nie stygmatyzując. Te produkcje poruszają do głębii i robią na widzach ogromne wrażenie.

Horrory, których nikt nie jest w stanie obejrzeć do końca. Przejdziesz przez tę listę? [18+]

Filmy o chorobach psychicznych: Czarny łabędź (2010)

Nina, piękna i zdolna baletnica, stara się o główną rolę w Jeziorze łabędzim. Kiedy udaje jej się to i zaczyna odnosić sukcesy, okazuje się, że jej ambicje i pragnienie bycia perfekcyjną przeradzają się w psychozę. Nina zaczyna obawiać się, że straci rolę na rzecz Lily, swojej konkurentki, cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, a nawet halucynacje. Obsesja Niny nieuchronnie prowadzi do ogromnej tragedii.

Filmy o chorobach psychicznych: Melancholia (2011)

Fabuła filmu podzielona jest na dwie części. Pierwsza przedstawia ślub i wesele głównej bohaterki, Justine. Druga natomiast przenosi nas w czasie o kilka lat. Justine wraz ze swoją siostrą i jej rodziną oczekują na koniec świata, który ma spowodować zbliżająca się do Ziemi planeta, zwana właśnie Melancholią. Chociaż fabuła może zdawać się nie mieć wiele wspólnego z problemami psychicznym, w całości jest metaforą depresji, na którą cierpi główna bohaterka.

Filmy o chorobach psychicznych: Piękny umysł (2001)

Ten film, oparty na książce Sylvii Nasar o tym samym tytule, jest po części biografią genialnego matematyka, noblisty Johna Nasha Jr, który cierpiał na schizofrenię paranoidalną. Choroba wywoływała u niego bardzo silne halucynacje. Mimo to Nash przerywał terapię, ponieważ leki, które zażywał, wpływały negatywnie na jego zdolności umysłowe.

Filmy o chorobach psychicznych: Miłość Larsa (2007)

Główny bohater, tytułowy Lars, to samotny introwertyk, na co dzień mieszkający w garażu swojego brata. Za namową rodziny postanawia znaleźć sobie partnerkę. Wybranką Larsa zostaje zamówiona przez internet gumowa lalka, którą traktuje on jak prawdziwą kobietę. Rodzina Larsa szuka porady u psychologa, który twierdzi, że najlepiej będzie, jeśli wszyscy będą traktować Larsa normalnie i udawać, że jego nowa dziewczyna naprawdę jest prawdziwa. Film porusza bardzo ważną kwestię tolerancji osób dotkniętych chorobami psychicznymi.

Filmy o chorobach psychicznych: Poradnik pozytywnego myślenia (2012)

Główny bohater, cierpiący na zaburzenia afektywne dwubiegunowe, Pat, wraca do domu po długiej terapii w szpitalu psychiatrycznym. W rodzinnym miasteczku poznaje Tiffany, która zmaga się z depresją po śmierci męża. Między nimi zawiązuje się niespodziewana, bardzo specyficzna więź. Film oparty jest na książce Matthew Quicka o tym samym tytule.

Filmy o chorobach psychicznych: Przerwana lekcja muzyki (1999)

Susanna na połtora roku trafia do ośrodka psychiatrycznego po próbie samobójczej, gdzie zostaje zdiagnozowa jako osobowość chwiejna typu borderline. Susanna przebywając ośrdoku staje się jedną z ofiar Lisy, socjopatki, która czerpie przyjemność z manipulowania i wykorzystywania innych. Film oparty jest na pamiętniku Susanny Kaysen pod tym samym tytułem.