"Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a" to film, który wzbudzał kontrowersje jeszcze na długo przed premierą. Johnny Depp został bowiem wyrzucony z obsady i zastąpiony Madsem Mikkelsenem, co odbiło się szerokim echem w mediach. Teraz prequel "Harry'ego Pottera" zawitał na ekranach kin, ale znów postawił wytwórnię Warner Bros. w złym świetle.
ZOBACZ TAKŻE: "Harry Potter" - usunięte sceny z filmów, które powinny się w nich znaleźć!
"Fantastyczne zwierzęta 3" ocenzurowane w Chinach
By film "Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a" mógł trafić do dystrybucji w Chinach, zdecydowano się na cenzurę. Produkcja poszła pod nóż i wycięto z niej scenę nawiązującą do romansu Albusa Dumbledore'a i Gellerta Grindelwalda. Choć jest to zaledwie 6-sekundowa scena, słyszymy w niej, jak dyrektor Hogwartu otwarcie mówi, iż zakochał się w swoim nemezis.
Ujęcie miało zatem niebagatelne znaczenie dla środowiska LGBT i co więcej - dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem. J.K. Rowling potwierdziła homoseksualizm Albusa już w 2009 roku.
ZOBACZ TAKŻE: Quiz z "Harry'ego Pottera". Jak dobrze pamiętasz tę kultową serię filmów?
Jak podaje serwis Variety, cenzura odbyła się za zgodą studia Warner Bros., dla którego zyski z chińskiego rynku okazały się ważniejsze, niż wartości, którym rzekomo hołduje. Przeciwwagą jest tutaj chociażby Disney, który coraz częściej decyduje się na stawianie ultimatum - albo dany film ukaże się na całym świecie W CAŁOŚCI, albo w niektórych krajach nie pojawi się wcale. Tak było między innymi w przypadku "Eternals" - film Marvela ostatecznie nie zawitał na chińskich ekranach.
Włodarze Warner Bros. postanowili odnieść się do sytuacji, wydając oficjalne oświadczenie. Czytamy w nim o zachowaniu ducha produkcji, mimo pocięcia jej dla pieniędzy. INTERESUJĄCE.
Jako studio jesteśmy zaangażowani w ochronę integralności każdego wydawanego przez nas filmu, a to obejmuje okoliczności, które wymagają dokonywania dodatkowego przemontowania wynikającego z różnych czynników rynkowych. Mamy nadzieję, że udostępniamy nasze produkcje na całym świecie zgodnie z założeniami ich twórców. W przeszłości mieliśmy już do czynienia z niewielkimi zmianami wprowadzonymi na lokalnych rynkach.
W przypadku filmu "Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a" zażądano wycięcia 6-sekundowego fragmentu. Warner Bros. zaakceptowało te zmiany, aby zachować zgodność z lokalnymi wymogami, jednak duch filmu pozostaje nienaruszony. Chcemy, aby widzowie na całym świecie oglądali i cieszyli się tym filmem, i jest dla nas ważne, aby chińscy odbiorcy również mieli okazję go doświadczyć, nawet z tymi drobnymi zmianami.
Czy to wystarczy? Wątpliwe. Cenzura okazała się korzysta dla Warnera pod względem finansowym, jednak niesmak pozostał, a rzeczone posunięcie jest szeroko krytykowane zarówno przez media, jak i postronnych widzów.
ZOBACZ TAKŻE: Netflix zapowiada AŻ 18 polskich produkcji oryginalnych! Co zobaczymy w najbliższym czasie? [WIDEO]