Dziewczyna z igłą

i

Autor: Materiały prasowe Gutek Film

Oscary 2025

"Dziewczyna z igłą" nominowana do Oscara! Thriller psychologiczny, który powstał w Polsce podbija świat

2025-01-23 15:43

Koprodukcja duńsko-polsko-szwedzka "Dziewczyna z igłą" w reżyserii Magnusa von Horna zdobywa uznanie na całym świecie. Film, który w większości powstał w Polsce, został właśnie nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy film międzynarodowy, zgłoszony przez Danię. To wielkie wyróżnienie nie tylko dla twórców filmu, ale także dla polskiego kina, które odegrało w jego produkcji kluczową rolę.

"Dziewczyna z igłą" - Ten mroczny thriller psychologiczny przenosi widza do Kopenhagi tuż po zakończeniu I wojny światowej. Główna bohaterka, Karoline (Victoria Carmen Sonne), to młoda pracownica fabryki, której życie w jednej chwili zostaje wywrócone do góry nogami. Po niespodziewanej ciąży traci dach nad głową i wszelkie środki do życia. Jej los zmienia się, gdy spotyka Dagmar (Trine Dyrholm) – właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej. Dagmar oferuje Karoline schronienie i pracę w charakterze mamki, ale dziewczyna szybko wpada w wir tajemniczych i mrożących krew w żyłach wydarzeń. Film to emocjonalna podróż w głąb ludzkich namiętności i ciemnych sekretów, które mogą prowadzić do tragicznych konsekwencji.

Skandynawskie kryminały, które mrożą krew w żyłach do ostatniej minuty | To Się Kręci

Polska na drodze do Oscara?

Nominacja do Oscara 2025 w kategorii Najlepszy film międzynarodowy to nie tylko powód do dumy dla duńskiego kina, ale również dla polskich twórców, którzy włożyli ogrom pracy w realizację tej produkcji. Dzięki takim filmom jak "Dziewczyna z igłą" Polska coraz częściej staje się miejscem, które przyciąga zagranicznych filmowców, oferując wyjątkowe lokacje i wysoki poziom profesjonalizmu w każdej dziedzinie produkcji filmowej.

Nie przegap okazji, by zobaczyć film, który może zdobyć jedną z najważniejszych nagród w świecie kina. "Dziewczyna z igłą" to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika ambitnych thrillerów i kina z głębią emocjonalną. Czy Magnus von Horn zdobędzie Oscara? O tym przekonamy się już podczas ceremonii wręczenia nagród, ale jedno jest pewne – film już zdobył serca krytyków i widzów na całym świecie.

Polska stała się tłem dla historii pokazanej w filmie

Choć akcja filmu rozgrywa się w stolicy Danii, prawdziwa Kopenhaga nie pojawia się na ekranie ani razu. Twórcy zdecydowali się na odtworzenie jej w Polsce, wykorzystując malownicze i klimatyczne lokacje w Bystrzycy Kłodzkiej, Kłodzku, Łodzi, Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Sceny były również kręcone w Göteborgu, ale zdecydowana większość ujęć powstała właśnie w naszym kraju.

Polska odegrała istotną rolę także na poziomie produkcji. W realizację filmu zaangażowano ponad 200 polskich twórców, którzy pracowali w niemal każdym aspekcie produkcji. Za zdjęcia odpowiadał Michał Dymek ("IO", "Sweat"), montażem zajęła się Agnieszka Glińska ("Lamb", "IO"), a scenografię przygotowała Jagna Dobesz ("Moje wspaniałe życie", "Silent Twins"). Kostiumy zostały stworzone przez Małgorzatę Fudali ("Sweat", "A Real Pain").