Kanał Kino Polska, który od lat promuje polskie kino i polskich aktorów, rozpoczyna kampanię swojej jesiennej ramówki pt. „Co wolno w filmie, to nie w życiu”, w ramach której zwraca uwagę na różnice między filmem a rzeczywistością i zachęca do posługiwania się językiem wolnym od stereotypów i nienawiści. Zaproszone do współpracy gwiazdy polskiego filmu – Katarzyna Figura, Cezary Pazura i Michał Milowicz – razem z Kino Polska podkreślają, że brak tolerancji, obraźliwe stereotypy i niegrzeczne sformułowania mogą być bardzo zabawne, ale tylko na ekranie.
Co wolno w filmie, to nie w życiu
Już jesienią na antenie Kino Polska będzie można obejrzeć znakomite polskie komedie, takie jak Kiler, Kiler-ów 2-óch, Poranek Kojota, Dzień Świra, Miś, Ajlawju czy Nic śmiesznego. Te ponadczasowe produkcje, które osiągnęły już status kultowych i do dziś wywołują salwy śmiechu kolejnych pokoleń, zawierają jednak w sobie sporą dawkę niepoprawności politycznej, a takie teksty, jak „To jest moja żona lafirynda”, „dupeczki, jazda, roznosić drinki”, „No i co ty, w mordę p… bambusie” czy „Cycki se usmaż” mogą dziś wywołać konsternację u niejednego widza.
Dlatego w kampanii „Co wolno w filmie, to nie w życiu” Kino Polska zestawia głośne, najbardziej niepoprawne politycznie sceny i cytaty z wymienionych wyżej filmów z aktualnym komentarzem występujących w nich aktorów. Jak mówi Cezary Pazura:
Zdecydowałem się na współpracę z Kino Polska, ponieważ uważam, że kampania „Co wolno w filmie, to nie w życiu” jest mądra. Uświadamia poprzez rozrywkę, bawi i uczy jednocześnie, idealnie łącząc przyjemne z pożytecznym. Dla mnie, jako aktora, jest to bardzo ważne, bo zaczęliśmy traktować wszystko serio i często nie potrafimy podejść do filmu i jego bohaterów z odpowiednim dystansem, nawet jeśli jest to komedia. Jestem aktorem, więc bywam rasistą, seksistą i homofobem, ale tylko na ekranie, nigdy w życiu codziennym
Polecany artykuł:
Kampania „Co wolno w filmie, to nie w życiu” obejmie filmy:
- „Kiler” - 21 września / 20:00
- „Kiler-ów 2-óch” - 22 września / 20:00
- „Nic śmiesznego” - 29 września / 20:00
- „Poranek Kojota” - 12 października / 20:00
- „Miś” - 24 października / 17:35
- „Ajlawju” - 28 października / 23:55
- „Dzień świra” - 30 października / 22:25